İnterbank'tan Balkaner'e haciz

Hürriyet Haber
28.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen bankalardan İnterbank, aynı akibete uğrayan Yurtbank'ın tutuklu eski patronu Ali Avni Balkaner aleyhine, 17 trilyon 378 milyar liralık ihtiyati haciz kararı aldırdı.

Banka, alacağının teminatı olmadığını, borçluların mal kaçırdığını iddia etti. İstanbul 4'üncü Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuran İnterbank avukatları, borçlulardan Hak İhracat ve İthalat A.Ş.'ne imzalanan genel kredi sözleşmeleri doğrultusunda kredi kullandırıldığını, Ali Avni Balkaner'in de kefil olduğunu belirttiler.

15 milyon dolarlık kredi alacağının teminatsız olduğunu belirten banka avukatları tüm ihtarlara rağmen tahsilat yapamadıklarını kaydettiler.

İnterbank'ın Fon'a devredilmesiyle birlikte kamu kurumu sıfatını taşıdığını belirten avukatlar, alacaklılarından mal kaçırmakla suçladıkları borçluların malvarlığı için teminatsız olarak ihtiyati haciz kararı alınmasını istediler. Mahkeme, istem doğrultusunda Balkaner ve borçlu şirketinin menkul, gayrimenkul ve üçüncü kişilerdeki alacakları için ihtiyati haciz kararı aldı.

Balkaner Yurtbank'ın off shore hesaplarındaki paraları grup şirketlerine aktardığı ve usulsüz kredi kullandığı iddiasıyla İstanbul DGM tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı