GeriEkonomi İnsan kaynağı ile fark atıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnsan kaynağı ile fark atıyor

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Harun Karacan, “Eskişehir, 2023 hedeflerimiz için de sahip olduğu fırsatları, dinamikleri, ticaret ve sanayisiyle başroldedir. Gelişmiş insan kaynağı ve yaşam kalitesi, üniversiteleri ile Türkiye’nin en fark yaratan şehirlerindendir” dedi.

ESKİŞEHİR Ticaret Odası (ETO) Başkanı Harun Karacan, 120 yıllık köklü geleneğin temsilcisi olan ETO’nun üyelerine tüccar ve sanayicilere, kente hizmet ettiğini söyledi. Eskişehir’in köklü ticaret geleneğiyle, yolların ve medeniyetlerin buluştuğu bir şehir olduğunu ifade eden Harun Karacan, “Eskişehir, 2023 hedeflerimiz için de sahip olduğu fırsatları, dinamikleri, ticaret ve sanayisiyle başroldedir. Gelişmiş insan kaynağı ve yaşam kalitesi, üniversiteleri ile Türkiye’nin en fark yaratan şehirlerindendir” dedi.

ÜYENİN YANINDA OLDUK

Karacan, Eskişehir Ticaret Odası’nda 2009 yılı Şubat ayında başkan olarak göreve gelmesinden günümüze, odanın gelişimini, Eskişehir’e katkılarını ve gelecek planlarını anlattı. ETO Başkanı Karacan şöyle konuştu: “Göreve geldiğimizde ilk önceliğimiz üye odaklı hizmet anlayışımız oldu. Elbette ki biz bu eksikliği daha önce meclis üyesi olarak görev yaptığımız dönemlerde tespit etmiştik. Sonuç itibariyle Başkan olmadan önce de tüccar olmamız hasebiyle üyelerimizin yaşadığı sıkıntıların ve beklentilerin hep farkındaydık. Bu bağlamda önceliği değişime ve yeniliğe verdik. Değişim için ise öncelikle üyeye bakış açısını değiştirdik. Hizmet kalitemizi revize ettik. Yalnızca binamızı değiştirmekle kalmadık, üyeye olan algıyı de yeniledik. Üyelerimizin en mutlu gününde de, kederli anında da yanında olduk. Kurumsal kimliğimizi yeni ve genç, dinamik birimlerimizle güçlendirdik. Vergi ve Hukuk Danışmanlığı birimlerimizi hayata geçirerek üyelerimizin bu konuda yaşadığı sıkıntılarda destek olduk.“

VİZE KOLAYLIĞI

Vize kolaylığı ile üyelerine yurt dışında da avantaj sağladıklarını kaydeden
ETO Başkanı Harun Karacan, şunları söyledi: “Tüccar ve sanayicimiz malını yurt dışına gönderiyor, kendisi gidemiyordu. Bu konudaki eksikliği İtalya Büyükelçiliği ile imzaladığımız Vize kolaylığı protokolü ile giderdik. 2013 Mayıs ayında da Fransa Büyükelçiliği ile bir protokol imzaladık. Dış Ticaret birimimiz 4 kıtada 50’den fazla ülkede temaslar yaptı. Yabancı misyon temsilcilerini ve ticari heyetleri şehrimize getirdik. Bu ülkelerin heyetlerinin, sanayi kuruluşlarımızı, ticari alt yapımızı yerinde görmelerini, tüccar ve sanayimizle bire bir görüşmelerini sağladık. Eskişehir Expo ile Eskişehirli işadamlarımızı, ihracat yapan ve yapmak isteyen firmalarımızı bir araya getirdik, dünya ile buluşturduk. Binlerce üyemiz yurt dışında ve yurt içindeki fuarlara katılım sağladı. Yeni iş bağlantıları kurmalarına, vizyonlarını geliştirmelerine önderlik ettik. DEİK birimiz yurt dışında iş yapmak isteyen üyelerimize yol gösteriyoruz. Bunun yanı sıra  ETO KOSGEB-Sinerji Odağı ile 480 girişimcimiz başarıyla bitirdi.”

Yeni pazarlar

BAŞKANLIĞI döneminde ETO’nun kente önemli kazanımlar getirdiğini dike getiren Harun Karacan, bunları şöyle özetledi: “Biz göreve geldiğimizde vergi merkezi
Eskişehir olan firmalarımızın ihracatı 605 milyon dolardı, Bugün ise 830 milyon dolar. Bunda şüphesiz ki ETO’nun da payı var. Çünkü yurt dışından yalnızca büyükelçilerle değil ticari heyetlerle de işbirliği yapıyoruz. Bugün yalnızca şehir merkezinde üretim yapan üyelerimiz artık birçok ülke ile iş yapıyor. Ancak Eskişehir’in ihracatını bu yıl sonunda 1 milyar dolara çıkarmalıyız. Bunu gerçekleştirmek için de yeni hedef pazarlara yönelmeliyiz. Yeni dönemde ise Hindistan, Malezya, Avustralya, Şili, Arjantin, Meksika, Brezilya öncelikli küresel pazar hedeflerimizden olacak.”

Projelere maddi destek

KARACAN, ETO’nun üyelerine kazandırdıklarını şöyle anlattı: “Proje Ofisimiz 2 milyon liralık hibe kazandırdı. Proje Uzman arkadaşlarımız hem Odamızın hem de üyelerimizin projelerini yazıyorlar. Üyelerimize maddi destek sağlıyor.  Bütün bu hizmetlerin meyvesi olarak da Odamız Avrupa Standartlarında 5 yıldızlı A sınıfı Akredite Oda belgesine layık görüldü. Yani hizmet kalitemizi Avrupa Standartları’nda da tescillemiş oldu. Şüphesiz ki üyelerimizin birçok önceliği var. Bunlardan ilki maddi olanaklara ve kredi imkanlarına ulaşabilmek. Bu bağlamda Kredi Garanti Fonumuz hali hazırda hizmet veriyor. Öte yandan bankalarla da belirli dönemlerde anlaşmalar imzalayarak üyelerimizin kredi imkanlarına ulaşmasına öncülük ediyoruz. Ayrıca bu anlaşmalarda uygun koşullarda ve az prosedürlü kredi kullanımını sağlıyoruz.  Üyelerimizin diğer bir önceliği ise 2023 hedeflerimiz için ürettiği malı yurt dışında satabilmesi. Bu konuda da 4 kıtada temaslar yürütüyor, hedef pazarlara ulaşmasına yardımcı oluyoruz. Öte yandan üyelerimizin eğitimi ve mesleki gelişimini de çok önemsiyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle