GeriEkonomi İnşaatçılar eylülden umutlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnşaatçılar eylülden umutlu

İnşaatçılar eylülden umutlu
refid:27074975 ilişkili resim dosyası

TEMMUZDA Türkiye’de konut satışı geçen yıla göre yüzde 20.2 oranında geriledi. Seçim ve ramazan tatili etkisi ile satışların gerilediğini belirten gayrimenkul sektörü temsilcileri gözünü eylül ayına dikti.

Yeni projelerini önümüzdeki ay satışa sunmayı planlayan inşaat patronları satışların yılın son çeyreğinde artmasını bekliyor. Ramazan Bayramı tatili nedeniyle beş gün hiç işlem yapılamamasının düşüşte etkili olduğuna dikkat çeken TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, temmuzda satışlardaki düşüşe karşın, ipotekli satışların toplam satışlardaki payının artmasının iyileşme trendine işaret ettiğini söyledi. Maya, “Kredi faizlerinin gelmiş olduğu yüzde 0.9-1 bandı konut alımlarını teşvik ediyor. Yılsonuna doğru bankaların hedeflerini tutturma isteği de, ipotekli satışlarda düzelme trendini destekleyecek” dedi.

85 BİN EV SATILDI

Türkiye genelinde temmuzda 85 bin 101 konut satıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre temmuzda satılan konut sayısı hazirana göre yüzde 8.4, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 20.2 düştü. İstanbul 17 bin 116 konut satışı ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 9 bin 426 konut satışı ile Ankara, 5 bin 281 konut satışı ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 6 konut ile Hakkari, 9 konut ile Ardahan ve 17 konut ile Şırnak oldu.
Temmuzda Türkiye genelindeki banka kredili alım yöntemi olan ipotekli konut satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32.9 düşüş göstererek 30 bin 912 oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle