GeriEkonomi İnşaatçı Kartal ve Bağcılar’a asılacak merkez çekici olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnşaatçı Kartal ve Bağcılar’a asılacak merkez çekici olacak

İnşaatçı Kartal ve Bağcılar’a asılacak merkez çekici olacak

İstanbul, gelişen yeni konut bölgeleriyle genişlemeye devam ediyor. Projeler, İstanbul’da yeni yaşam merkezleri oluştururken, mevcut bölgelerde de gelişimi sağlıyor. Yeni yılda devreye girecek olan projelerde özellikle ulaşım olanakları dikkate alındığında, Anadolu yakasında Kartal, Avrupa yakasında ise Bağcılar adını sıkça duyacağımız bölgelerin başında geliyor.

GAYRİMENKUL sektörü 2012’de konut arzını biraz daha temkinli devreye sokacak olsa da yeni projeler peş peşe devreye girecek. Bu yıl İstanbul’da yönelecekleri bölgeleri sorduğumuz sektör temsilcileri, özellikle ulaşım projelerinin gündemde olduğu yerlerin ismini veriyor. Buna göre, öne çıkacak bölgelerin başında Anadolu yakasında Kartal geliyor. Maltepe ile Tuzla ve Pendik de bu yıl adını en çok duyduğumuz bölgeler olacak. Finansın merkezi Ataşehir ise, sektörün gözdesi olmayı sürdürecek. Avrupa yakasında ise gözler Bağcılar, Güneşli ve İkitelli aksının üzerinde olurken, Merter ve Zeytinburnu’na talep artacak. Esenyurt-Beylikdüzü, Halkalı, Başakşehir-Kayabaşı ve Ispartakule-Bahçeşehir bölgeleri konut arzını arttıracak. Yeni konut bölgelerinin yanında kentsel dönüşüm bölgeleri de öne çıkacak. Bunun yanında İstanbul’un merkez noktaları da cazibesini kaybetmeyecek.

Kartal-Maltepe-Tuzla
Gelişimi son yıllarda hızlanan Kartal, konut arzı açısından önemli bir bölge haline geldi ve 2011 yılında bir çok kuruluş bölgeye yöneldi. 2012’de Kartal’daki konut atağının hızlanacağı ifade ediliyor. Bölgenin, sanayi ve lojistik alanlarına yakınlığı, Adalet Sarayı’nın yer alması ve Kadıköy-Kartal metro bağlantısı ve Marmaray bölgeyi cazip kılıyor. Mimar Zaha Hadid tarafından çizilen kentsel dönüşüm projesi de gecikmeye uğrasa da bölgenin isminin geçmesinde önemli rol oynuyor. Maltepe de metro projesi ve Adalar manzarasıyla ilgi çekiyor. Tuzla da ardı ardına yapılan toplu konut projeleri sayesinde nüfusu hızla yükselen ve konut arzı açısından gelişim gösteren bir bölge oldu. Marina projesi ve metro hattıyla da bir çekim merkezi haline geliyor. Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, “Anadolu yakasında Kartal, Maltepe ve Tuzla üçgeni arasında kalan hinterland 2012’nin en dikkat çeken bölgesi olacaktır” diyor.

Anadolu’daki potansiyel bölgeler
Pendik de yeni konut bölgeleri, marina, teknopark, alışveriş merkezleri ve fuar alanı gibi yatırımlar ile Anadolu Yakası’nın hızla dönüşen ve gelişen merkezlerinden biri haline geldi. Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, Pendik’in İstanbul’un Anadolu yakasında ofis arzı açısından gelişime açık gösterildiğini belirterek, “Anadolu yakasında metrekare başına ortalama 8.5 dolar ile Pendik, 2011 yılında en yüksek aylık kira değerine sahip bölge oldu. 2007’den bu yana geçen 4 yılda Pendik’te kiralar yüzde 50 arttı” diyerek bölgenin gelişimini ifade ediyor. Konut üreticilerinin Anadolu yakasında işaret ettiği diğer bölgeler arasında Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli, Beykoz ve Riva geliyor. 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, Sancaktepe’nin önümüzdeki dönemde en çok prim yapacak yerlerin başında geldiğini belirterek, “Çekmeköy de şehrin içinde ancak gürültüden uzakta bir yer. Önü de son derece açık” dedi.

Bağcılar atağa kalktı
Avrupa yakasında adı geçen bölgeler arasında Ayazağa-Maslak-Darüşşafaka, Esenyurt-Beylikdüzü, Halkalı-Başakşehir-Kayabaşı ve Ispartakule-Bahçeşehir, Merter-Zeytinburnu, Güneşli-Mahmutbey-İkitelli ve Silivri-Çatalca bulunuyor. Basın Ekspress Yolu üzerindeki gelişim özellikle vurgulanıyor. Avrupa yakasında en dikkat çeken bölgelerden biri Güneşli, İkitelli, Mahmutbey ve Basın Ekspres Yolu ile birlikte alındığında Bağcılar ilçesi olacak. Bağcılar’da yapılan yatırımlarla Güneşli ve Basın Ekspres yolunda konut piyasası hareketlendi. Bölgede ticari nitelikli yatırımlara da yenileri ekleniyor. Egeyapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, Avrupa yakasında Bağcılar’ın gelişmeye en açık bölge olacağını, yatırım yapacakların  uzun vadede kazançlı çıkacağını belirtirken, Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu da iş alanı olarak Basın Ekspres yolu çevresinin öne çıkacağını söyledi.

Kağıthane ve Zeytinburnu dikkat çekecek

ULAŞIM akslarına yakın fakat çarpık yapılaşmanın olduğu, depreme dayanıksız binaların bulunduğu bölgelerde kentsel dönüşümle yatırımların ağırlık kazanması bekleniyor. Kentsel dönüşüm dendiğinde Kağıthane, Fikirtepe ve Zeytinburnu, Cihangir, Kurtuluş ve Kasımpaşa gündemde olacak. Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Habip Arıkan, İstanbul’un merkezinde kentsel dönüşüm çerçevesinde eski binaların yıkılarak yerine yenilerinin yapılmasının şehir merkezlerine olan talebi olumlu yönde etkileyeceğini ifade ederek, “Bu noktalardan bazıları Kasımpaşa, Kâğıthane, Cihangir, Şişli, Levent sanayi bölgeleridir” dedi. Hasoğlu Yapı Pazarlama ve Satış Koordinatörü Zekeriya Ekinci de Kağıthane, Seyrantepe, Fikirtepe ve Zeytinburnu bölgelerini sıralıyor.

Halkalı ve Beylikdüzü büyümeye devam edecek

HALKALI, son yıllarda TOKİ’nin hasılat paylaşımı projeleriyle büyüme sürecine girdi ve konutta önemli bir bölge oldu. Başakşehir’in ise altyapı sorunları çözülen, şehircilik adına gelişim yaşayan bir bölge olacağı dile getiriliyor. Avrupa Yakası’nın cazip bölgelerinden biri olan Beylikdüzü 2012 yılında da yatırım çekmeye devam edecek. Beylikdüzü’ndeki gelişimi, Esenyurt ilçesi takip edecek. Son iki yılda inşaat firmalarının yoğun ilgi gösterdiği bir bölge olan Esenyurt, Beylikdüzü’ne alternatif oluşturacak. Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, Esenyurt, Bahçeşehir ve Beylikdüzü’nün 2012’de de İstanbul’un gelişmeye en açık yerleri olmaya devam edeceğini söylerken, MOM Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Balcı da Avrupa yakasında Bahçeşehir’in gelişmeye açık olduğunu  ifade etti.

Hangi şirket, İstanbul’da nerelere daha çok önem veriyor

AVRUPA Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Anadolu yakasında Ataşehir, Maltepe-Kartal, Pendik, Avrupa yakasında ise Halkalı, Maslak, Ispartakule’nin yıldızı parlayacak bölgeler olacağını söylüyor.
Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Anadolu yakasının Levent’i olma yolunda ilerleyen Kartal-Maltepe bölgesinin ulaşım ve konum açısından çok avantajlı bir noktada bulunduğunu, önümüzdeki dönemde cazibesinin artacağını söyledi.
Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya, Avrupa yakasında Halkalı, Beylikdüzü, Anadolu yakasında ise Kartal’dan başlayarak Tuzla, Pendik gibi bölgelerin revaçta olduğuna dikkat çekti.

Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, önceki yıllarda yıldızı parlayan bölgelerde yeni yatırımların devam edeceğini söyledi. Bu doğrultuda, Kozyatağı-Ataşehir, Maltepe-Kartal, Fikirtepe-Göztepe, Seyrantepe-Ayazağa-Kağıthane ve Merter-Zeytinburnu-Güneşli gibi bölgelerin yeni yatırımlara açık alanlar olduğunu belirtti.

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, metro hattının ulaştığı ya da ulaşacağı bölgelerle, kentsel dönüşüme hızla adapte olan bölgelerde gelişmenin devam edeceğini dile getirdi.

Eroğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, eski şehir merkezlerinin tekrardan gündeme geleceğini, 3. köprü ve yeni tüneller ile yeni alanlar yaratılacağını söyledi.
Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik, “İstanbul’da yükselişe geçen bölgeler, 10-15 yıl içinde merkez konumuna gelecek. Bu semtler arasında Kartal, Bakırköy, Sultanbeyli ve Sancaktepe yer alıyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle