GeriEkonomi İnşaat ustasının yetki belgesinde ‘kazanılmış hak’ dikkate alınacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnşaat ustasının yetki belgesinde ‘kazanılmış hak’ dikkate alınacak

İnşaat ustasının yetki belgesinde ‘kazanılmış hak’ dikkate alınacak
refid:19671404 ilişkili resim dosyası

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van depreminden sonra inşaatlarda çalışan ustalar için getirilen yetki belgesi zorunluluğunda yaşanan aksaklıklar üzerine bir genelge yayınladı.

Genelgede, inşaatta çalışan ustaların kazanılmış haklarının korunacağı belirtilerek, “Tüm yapılarda işlemler ilk ruhsat alınan mevzuat kapsamında yürütülecek. Talebe göre müteahhitlik yapanlarda yetki belgesi aranmayacak” denildi. Yılbaşında zorunlu hale getirilen ustalık belgesine ilişkin genelgede şu konularda hassasiyet gösterilmesi istendi:
 
Tereddütler oluştu
Bakanlığa yapılan başvurulardan gerek müteahhitlerin gerekse ustaların kayıtlarına ve yetki belgesi işlemlerine dair bazı tereddütler oluştuğu anlaşılmaktadır. 1 Ocak’tan önce yapı ruhsatı almış, ruhsatı yürürlükte olan veya hükümsüz hale gelen, yapımı devam eden veya tamamlanan inşaatlardaki işlemler ilk ruhsat alınan tarihteki mevzuat kapsamında yürütülecek. Müktesep haklar korunarak yapı sahibinin talebine göre yapı müteahhitliğini üstlenenlerden yetki belgesi aranmayacak.

Talebe göre aranmayacak
1 Ocak 2012’den önce yapı ruhsatı almak üzere müracaat eden ancak idarenin iş yoğunluğu nedeniyle yapı ruhsatı onaylanarak sonuçlandırılmamış olan yapılarda müteahhidinden yapı sahibinin talebine bağlı olarak yetki belgesi
aranmayabilecek. Yönetmeliğin yürürlük tarihinden önce yapı ruhsatı alan, ancak yapı kullanma izin belgesi 1 Ocak 2012’den sonra alınacak yapılarda yetki belgesi aranması zorunluluğu bulunmamaktadır.  

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle