GeriEkonomi ‘İnşaat sektörünün dev çınarı’ devrildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘İnşaat sektörünün dev çınarı’ devrildi

STFA'nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Türkeş, kalbine yenik düştü. Türkeş, ortağı Feyzi Akkaya'yla birlikte Türk inşaat sektörünün ‘‘çınarı’’ olarak anılıyordu. Türkeş, yarın toprağa verilecek.

Sezai Türkeş-Fevzi Akkaya (STFA) Holding'in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Türkeş, kalbine yenik düşerek 90 yaşında vefat etti. Önceki gün öğle saatlerinde evinde rahatsızlanan Sezai Türkeş, kaldırıldığı İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki tüm müdahalelere rağmen önceki akşam saat 21.30'da hayatını kaybetti. Sezai Türkeş'in cenazesi yarın Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

İnşaat sektörünün ‘‘iki dev çınarı’’ olarak kabul edilen STFA'nın kurucuları Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya, 70 yıllık birliktelikten ölüm ayırdı. Türkeş ve Akkaya, okul yıllarında başlayan arkadaşlıklarını, önce büyük bir dostluğa, sonra da başarılı bir iş ortaklığına dönüştürmüşlerdi. Sezai Türkeş, Türk inşaat sektöründe ‘‘Ağabey’’, Feyzi Akkaya ise ‘‘Reis’’ lakabıyla anılıyordu.

OKUL ARKADAŞLIĞI

STFA Holding'in yönetimi konusunda 1992 yılında bazı görüş ayrılıkları ortaya çıkmış, iki dostun arasında soğuk rüzgarlar esmişti. Ancak esen bu rüzgarın şiddeti, iki dev çınarı birbirinden koparamamıştı. O dönemde yaşanan krizin nedenine gelince.. Feyzi Akkaya, danışmanlık ve yönetim kurulu üyeliklerinin ancak 75 yaşına kadar yapılmasını savunurken, o dönemde 84 yaşında olan Sezai Türkeş, grubu tek başına yönetmeye çalışıyordu.

Sezai Türkeş'in, okul arkadaşı Fevzi Akkaya ile kurdukları STFA, 1971 yılında Libya'da aldığı liman ihalesi ile ‘‘yurtdışına açılan ilk Türk müteahhitlik şirketi’’ unvanını almıştı.

1908 yılında Kıbrıs Lefkoşe'de doğan Türkeş, 1932 yılında, o dönem adı Yüksek Mühendis Mektebi olan İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. 1934-1938 yılları arasında serbest çalışırken Doğu ve Orta Anadolu'da demiryolu, havayolu ve köprü inşaatlarında görev aldı.

1938 yılında sınıf arkadaşı Fevzi Akkaya ile ‘‘Yüksek Mühendis Sezai Türkeş-Fevzi Akkaya İnşaat Müteahhitliği’’ni kurdu. Bugün STFA Holding'in bünyesinde taahhüt, endüstri, ticaret ve turizm alanlarında faaliyet gösteren 40'ı aşkın şirket yer alıyor.

HİZMET MADALYASI

Sezai Türkeş, bilimsel çalışmaları ve iş hayatındaki başarıları nedeniyle 3 üniversite tarafından doktora unvanına layık görülürken, devlet tarafından kendisine ayrıca ‘‘Üstün Hizmet Madalyası’’ verildi.

Sezai Türkeş, 1989'da kaybettiği eşi İnanç Türkeş'in adına, kızı Tomris Taşkent ile 1990 yılında, ‘‘maddi imkansızlıkları nedeniyle yeterli eğitim fırsatı bulamayan çok üstün zihinsel yeteneklere sahip çocuklara’’ özel eğitim sağlamak amacıyla, İnanç Vakfı'nı da kurdu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle