GeriEkonomi İnovatif ‘tahkim’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnovatif ‘tahkim’

İnovatif ‘tahkim’

İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında bundan 4 yıl önce kurulan İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), uluslararası arenada etkinliğini artıracak önemli adım attı ve dünyada ilk kez ‘Arabuluculuk-Tahkim Kuralları’nı oluşturdu.

ISTAC Arabuluculuk-Tahkim (Mediation-Arbitration-MED-ARB) kurallarına göre, özel arabulucunun 8 haftada çözemediği dosyalar ISTAC’a gelecek ve burada dosya en fazla 12 hafta içinde çözümlenecek. ISTAC Başkanı Ziya Akıncı, “Değişen ekonomi ve insanların hak arama bilincinin artmasıyla birlikte her geçen gün dava sayıları artmakta. Bu tüm dünyanın sorunu. Klasik yargılama uzun sürüyor. Ülkemizde ortalama süre 541 gün. Buna diğer süreçleri de eklediğimizde ortalama 1000 günden önce sorunu çözemiyorsunuz. Biz de ISTAC’ta inovatif bir adım attık ve arabuluculuk ile tahkim mekanizmasını birleştiren kurallar oluşturduk. Oluşturduğumuz bu çifte çözüm mekanizması, iş dünyasının ticari uyuşmazlıklarının çözümünü hızlandıracak ve daha da kolaylaştıracak. Daha sözleşme yapılırken sözleşmede MED-ARB şartı koyulacak. Böylece uzlaşma olmazsa dosya doğrudan mahkeme yoluna sapmadan ISTAC’a gelecek. Dosyalar mahkemeden daha uygun bir maliyetle ve en fazla 5 ay içinde çözümlenecek. Bu sistemin işlerlik kazanması İstanbul Tahkim Merkezi’ni uluslararası ligde üst sıralara taşıyacak” dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

ISTAC Yönetim Kurulu Üyesi ve Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar da, Türkiye’de 10 bin 300 arabulucu bulunduğunu belirten Öztatar, şöyle konuştu: “Arabulucuların çözüme kavuşturduğu dosyalar için bir daha dava açılamıyor. Ülkemizde davaların ortalama süre 541 gün. Buna diğer süreçleri de eklediğimizde 1000 güne çıkıyor. 2018 başından bu yana 720 binin üzerinde uyuşmazlık arabuluculuk ile çözüldü.” Özatar, tahkimle arabuluculuğu birleştiren modeli şöyle anlattı: “İlk olarak uyuşmazlıklarda sözleşmelere Arabulucu-Tahkim şartı konulacak. Arabulucuda çözülemeyen dosyalar mahkeme yerine ISTAC’a gelecek. Yatırımcıyı uzun mahkeme sürecinden korumak adına geliştirdiğimiz bu hızlı ve inovatif çözüm ISTAC’ı dünyanın en büyük tahkim merkezlerinden biri haline getirecek. Bu programı 1 yıl sonra dünyaya ihraç edeceğiz.”

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle