GeriEkonomi İngiltere ve Fransa’dan ön vergiye ret
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere ve Fransa’dan ön vergiye ret

İngiltere ve Fransa’dan ön vergiye ret

İngiltere ve Fransa, ileride bankaların yaşayacağı krizleri garanti almak adına geliştirilen ön vergi uygulaması konusunda Avrupa Birliği’nin diğer üyeleriyle fikir ayrılığına düşerek, kıtanın ekonomik sıkıntılarına ortak bir tepki verme çabasını baltaladı.

AB’nin içişlerinden sorumlu üyesi Michel Barnier, bankacılık sektöründe yaşanacak olası bir krizin finans sektörün tamamını etkilememesi için bankalardan ön vergi alınmasını önerisini ortaya attı.       

Ancak Londra hükümeti, bu sistemin “mali ahlaksızlık” yaratıp, bankaların ödedikleri vergiyi sıkıntıya düşmeleri durumunda kullanabileceklerini düşünüp, sorumluluklarını göz ardı edebilecekleri gerekçesiyle, bu fikre karşı çıktı.    

Fransız yetkililer ise Paris hükümetinin de İngilizlerle aynı fikirde olduğunu belirtti.                     

ALMANLAR ONAYLIYOR            

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble ise önerilen vergi paketini “doğru yönde atılmış bir adım” olarak değerlendirdi. Schäuble, Alman, ileride yaşanacak sıkıntıları ortadan kaldırmak adına bankaların bağımsız bir fona her yıl 1 milyar euro ödemeleri gerektiğini belirtti. 

Barnier’in önerileri aslında Avrupa Komisyonu’nun bankacılık krizine kolektif bir çözüm üretme çabalarını ve bir sorunun yaratacağı ikincil sorunlarla baş etmeye hazır olduğunu gösterme isteğini yansıtıyor. 

İngiltere ve Fransa’nın endişelerini anladığını söyleyen Barnier, “Bankacılık sektöründe yaşanan sıkıntıların oldukça ağır olan faturalarını vergi mükelleflerine çıkarmak kabul edilebilir bir şey değil. Kriz durumunda çözüm olarak ilk hedef onlar olmamalı” dedi.  

BANKACILIK VERGİSİ TALEBİ    

Barnier’in planı, gelecek ay düzenlenecek AB maliye bakanları zirvesinde tartışılacak. Brüksel, banka krizi çözüm fonu planına yeterli desteği bulmayı umut ediyor.

Planın küresel çapta destek toplamaya başlasa da ABD Hazine Bakanı Tim Geithner, Londra’daki temasları sırasında yaptığı konuşmada, ülkelerin olası krize farklı çözüm önerileri getireceğinden, kusursuz bir ortak planın geliştirilemeyeceğine dikkat çekti.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, “Bankacılık vergisinin amacı, genel harcama giderlerini karşılamaya yardımcı olacak para toplamaktır” dedi.  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle