GeriEkonomi İngiltere Kraliyet ailesine Türk kirazı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere Kraliyet ailesine Türk kirazı

İngiltere Kraliyet ailesine Türk kirazı
refid:12169593 ilişkili resim dosyası

Eskişehir'in Mihalıççık ilçe Belediye Başkanı Ümit Güven, ihraç ettikleri kirazların başta İngiltere Kraliyet ailesi olmak üzere yurt dışındaki birçok sofrayı süslediğini söyledi.

Güven, Türkiye'de kiraz üretiminde en son ürün alınan bölgenin Mihalıççık ilçesi olduğunu belirterek, üretilen kirazların ilçenin kalkınmasında önemli rol oynadığını kaydetti.   

Yurt dışından yoğun talep gören kirazın Mihalıççık ilçesi başta olmak üzere Ömerköy, Lütfiye, Sazak, Kozlu, Korucu ve Güce köylerinin önemli gelir kaynağını oluşturduğunu anlatan Güven, şöyle konuştu:

“Geçen yıl olumsuz hava şartları nedeniyle Mihalıççık kirazı üretimi çok az gerçekleşmişti. Bizim kadar diğer yerdeki üretim de az oldu. Bu yıl ise hava şartlarının iyi olması sonucu Mihalıççık ilçesinde geçen yıla göre yüzde 100'ün üzerinde bir artışla 400-500 ton rekolte bekliyoruz. Bölgede bu yıl kiraz verimi çiftçinin yüzünü güldürdü. Toplanan kirazlar yurt dışına ihraç edilmeye başlandı.

Güven, bu dönemde en yoğun talebin Almanya, İngiltere, Belçika ve Hollanda gibi ülkelerden geldiğini ifade ederek, “Yurt dışına yaklaşık 200 ton Mihalıççık kirazı gönderildi. İhraç ettiğimiz kirazlar başta İngiltere Kraliyet ailesi olmak üzere yurt dışındaki birçok sofrayı süslüyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle