GeriEkonomi İngiltere kalite için vergileri yükseltecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere kalite için vergileri yükseltecek

İngiltere Hükümeti, dibe vuran sağlık hizmetlerinde kaliteyi artırmak için vergileri yükseltmeyi düşünüyor.

Hazine Baş Sekreteri Andrew Smith, BBC'ye verdiği demeçte, sağlık hizmetlerini iyileştirmek için gelecek bütçe döneminde vergileri artırma ihtimalini değerlendirdiklerini belirtti.

Smith, vergilerin artırılması durumunda bunun, "dikkatli ve temkinli bir biçimde" yapılacağını söyledi. Smith, sağlık harcamalarının artmasının gereğini kabul ederken, "bunun ülke maliyesinin kaldırabileceği oranda olması gerektiğini" savundu.

Hazine Baş Sekreteri, hükümetin seçim propagandası sırasında verdiği sözü tutarak gelir vergisinin taban ve tavan dilimlerini yükseltme yoluna gitmeyeceğini, aynı şekilde, gıda, çocuk giysileri ve kitapta Katma Değer Vergisi'ni artırmayacağını belirtirken, düşünülen vergi artışının nerelerden sağlanacağına açıklık getirmedi.

Bir zamanlar dünyanın en gelişmiş kamu sağlığı sistemlerinden birine sahip olan İngiltere, 1980'li yıllardaki kapsamlı liberalleşme ve özelleştirme politikalarının etkisiyle, bu alanda son derece kötü bir duruma gelmiş bulunuyor.

Hastaların kanser ve kalp hastalıkları gibi acil durumlarda bile ameliyat için aylarca sıra beklemek zorunda kalmaları nedeniyle, İngiltere Hükümeti, hastanelerdeki yığılmayı azaltmak için hastalarını aralarında Türkiye`nin de bulunduğu yabancı ülkelerde tedavi ettirmeyi planlıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle