GeriEkonomi İngiltere bütçe açığını kapatmak için Kraliçe’nin maaşını da dondurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere bütçe açığını kapatmak için Kraliçe’nin maaşını da dondurdu

İngiltere bütçe açığını kapatmak için Kraliçe’nin maaşını da dondurdu
refid:15107806 ilişkili resim dosyası

İngiltere hükümeti, borçlarını azaltmak üzere vergi artırımına gideceğini ve kamu harcamalarından 2014-2015 yılına kadar 17 milyar (25.5 milyar dolar) sterlin keseceğini açıklarken, Kraliçe Elizabeth II’nin bu yıl alacağı maaşı da donduracağını duyurdu.

Kamu harcamalarını büyük ölçüde kesen İngiliz hükümeti, Kraliçe Elizabeth II’ye, kraliyet görevlerini yerine getirdiği için yaptığı ödemeyi bu yıl için donduracak ve diğer yıllarda da revize edecek. İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, “Banka vergisini getirip, ürün ve hizmet sektörlerindeki vergilendirme sisteminde değişiklik yapacağız. Kamusal alanda da maaş dondurarak harcamaların kesilmesini sağlayıp dev bütçe açığını kapatacağız” diye konuştu.

Vergi yüzde 20 olacak

Erken alınan bu önlem sayesinde İngiltere’ye uluslararası piyasalarda kredibilite kazandırdıklarını dile getiren Osborne, “Eğer harekete geçmeseydik mevcut kredibilitemizi dahi kaybedecektik” diye konuştu. Bu acil ekonomik bütçe paketinin, ülkenini rekor seviyedeki bütçe açığını kapatmak üzere hazırlandığını anlatan Osborne, şöyle konuştu: “Yeni önlemler, geçmiş ve gelecekte ödememiz gereken bedeller için gerekli. Ancak daha önce de söylediğim gibi zor fakat adil bir bütçe planı hazırladık. Yapısal borç tahmin edilende de kötü bir durumda. Yeni bütçe planımızla birlikte 2014 ya da 2015 yılına kadar kamusal alanda 17 milyar sterlinlik tasarruf etmeyi planlıyoruz. Ürün ve hizmet sektöründeki yüzde 17.5 oranında belirlenen vergiyi 2011 Ocak’tan itibaren yüzde 20 seviyesine yükselteceğiz.” Osborne ancak vergi artışının tütün, alkol ve petrol fiyatlarını kapsamayacağını bildirirken, sermaye kazançları vergisinin yüzde 18’den yüzde 28’e yükseltileceğini söyledi.

Vergiden 13 milyar sterlin

Kamu sektöründeki ödemelerin iki yıl boyunca dondurulacağını ve kamu birimlerinin bütçelerinde yüzde 25’lik kesintiye gidileceğine de açıklayan Osborne, 2014-15 yılına kadar harcamalardaki kesintilerle yılda 30 milyar sterlin gelir elde edileceğini kaydetti. Diğer yandan ülkede emeklilik yaşı 66’ya çıkarıldı. Hiç bir hükümetin, İngiltere’nin bütçe açığı konusunda bugüne kadar bir önlem almamasının iflasın kaçınılmaz olduğu gerçeğini gözler önüne serdiğini söyleyen Osborne, “Sadece vergiyi yükseltmemiz bile, bize yıllık 13 milyar sterlinlik ek bir gelir sağlayacak” diye konuştu.

Bankalara vergi getirip 2 milyar sterlin kazanacak

OCAK ayından itibaren bankalara getirilecek vergilendirme sistemiyle birlikte yılda 2 milyar sterlinlik ek gelir sağlanacağını anlatan Osborne, Almanya ve Fransa’nın da benzer adımlar attığını hatırlattı. Osborne, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin borçlarının, sürdürülebilir ekonomik toparlanma açısından büyük risk olduğunu belirtti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle