GeriEkonomi İngiltere benzine direniyor Fransa fiyat indirtiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere benzine direniyor Fransa fiyat indirtiyor

Fransız petrol şirketi Total ve Avrupa’nın en büyük petrol kuruluşu BP, Fransa’daki istasyonlarında benzinin pompa fiyatında indirim yapacaklarını açıkladılar.

Fransız hükümetinin büyük kárlar elde eden petrol şirketlerini yeni vergilerle tehdit etmesinin ardından, Total fiyatlarda indirime gideceğini bildirirken, BP de normal benzinin fiyatını 2 cent, dizelinkini ise 3 cent düşüreceğini kaydetti. Avrupalı Maliye Bakanları’nın cuma günü Manchester’da yaptıkları toplantıda, petrol fiyatları varil başına 67 dolarda kalırsa, Euro Bölgesi’ndeki ekonomik büyümenin 2006’da yüzde 0.3 oranında düşeceği açıklanmıştı. Bu konuda en somut uyarı ise, petrolde yaşanan olağanüstü gelişmeler nedeniyle kárlarını hızla artıran petrol şirketlerine, kazançları üzerinden yeni vergi getirebileceklerini söyleyen Fransız Maliye Bakanı Thierry Breton’dan gelmişti. Uzmanlar, Breton’un gözdağı verdiği firmalar içerisinde ilk sırayı, yılın ilk yarısında yüzde 44’lük artışla 7.8 milyar dolar kár eden Total’in aldığını bildiriyor. Ayrıca, Total’in de dahil olduğu dünyanın en büyük 5 petrol şirketinin, aynı dönemdeki kárının toplam olarak 53.8 milyar doları bulduğu ifade ediliyor.

İNGİLTERE’DE PROTESTO:

Öte yandan İngiltere’de de akaryakıta yapılan zamları protesto etmeyi amaçlayan lobi, 14 Eylül’de başkent Londra’da ve rafinerilerin bulunduğu kentlerde, 16 Eylül’de de Galler’de gösteriler düzenleyecek. 2000’de de benzeri bir protesto düzenleyen eylemciler, günlerce rafinerilerin giriş-çıkışlarını kapatarak petrol dağıtımını engellemiş, çok sayıda kişi araçlarını akaryakıt yokluğu nedeniyle günlerce kullanamamıştı. Bu eylemler İngiliz ekonomisini 1 milyar sterlin zarara uğratmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle