GeriEkonomi İngilizlerin anavatanında İngilizce kursları açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngilizlerin anavatanında İngilizce kursları açtı

Londra ve Toronto’da 2003 yılında İngilizce okulları açan English Time, 2005 yılında İngiltere ve Kanada’da 3’er okul açmaya ve ABD ile Çin pazarına girmeye hazırlanıyor.

ENGLISH Time dil kursunu 1997 yılında kuran kimya öğretmeni Fethi Şimşek, 2003 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’nın merkezinde ve Kanada’nın en büyük şehri Toronto’da İngilizce kursları açtıklarını ve 2005 yılı içinde New York’ta ve Çin’de 3 farklı şehirde de kurslar açmaya hazırlandıklarını söyledi.

1970’li yıllarda Kültür Dersaneleri’ni kurarak özel eğitim sektörüne giren Fethi Şimşek, English Time’ı uluslararası bir dil okulu yapmayı amaçladıklarını söylüyor. Türkiye’de 10 şubesi bulunan English Time dil kurslarını 2003 yılında Londra’ya da taşıdıklarını anlatan Şimşek, ‘Londra’nın merkezinde Temmuz 2003’te English Time’ı açtık. 3 derslikten oluşan küçük bir okul ama iyi bir prestije sahip’ dedi. İngiltere’de English Time ismini tecil erttirdiklerini bildiren Şimşek, ‘Londra Ticaret Odası küçük çaplı bir yatırım olmasına rağmen bize çok destek oldu. İngiliz konsolosluklarının Londra’da gidilebilicek dil okulları listesine de girdik’ diye konuştu.

3 YENİ ŞEHİR:

Londra’daki okulda her ay yaklaşık 100 öğrencinin İngilizce ders aldığını ancak hedeflerinin daha büyük bir okul açmak olduğunu söyleyen Şimşek şöyle devam etti: ‘Londra’da en az 13 derslikle daha büyük bir bina düşünüyoruz. Bu yıl içerisinde bu hedefi gerçekleştireceğiz. Bunun yanında 2006 sonuna kadar Cambridge, Birmingham ve Brighton’da da yine English Time İngilizce kursları okulları açacağız.’

KANADA ÜSLERDEN BİRİ:

Ekim 2003’te Toronto’da 5 derslikli bir okul açtıklarını söyleyen Şimşek, ‘Burada daha çok Asya kökenli öğrencilere İngilizce öğretiyoruz. Toronto bizim Londra’dan sonraki ikinci üssümüz. Ayrıca öğretmenyetiştirme kurslarımız var. Böylece kendi öğretmenlerimizi kendimiz yetiştirebiliyoruz. Kanada’daki ikinci şubeyi Vancouver’de açmayı planlıyoruz. Vancouver 1,5 milyon nüfuslu bir şehir ve İngilizce okullarından geliri 700 milyon dolar civarında’ diye konuştu.

NEW YORK AYAĞI:

İlk yurt dışı kurs planlarını New York’ta yaptıklarını ancak bu projeyi 2005 yılı içerisinde hayata geçireceklerini kaydeden Şimşek, ‘11 Eylül sonrası ABD’de yatırım yapmak birez güçleşti. Bu nedenle bekledik. New York’un yine merkezinde ya da çok yakınında bir okul açcağız’ dedi. Şimşek, ABD’de daha sonra Washington ve California gibi yerlerde de İngilizce okulları açmayı planladıklarını dile getirdi.

ÇİN BÜYÜK PAZAR:

Çin’nin ticaret potansiyelinin artmasına paralel, İngilizce öğrenmeye olan ilginin de arttığına işaret eden Fethi Şimşek Çin pazarına yönelik planlarını şöyle anlattı: ‘Shangai, Pekin gibi üç büyük şehirde Engilish Time açmayı hedefliyoruz. Çin nüfusunun yarattığı potansiyel herkesin malumu. Buradaki hedefler daha yüksekte tutlabilir ama biz her zaman küçük başlangıçlar yapıp sonradan büyük atılımlar içinde olmayı tercih ediyoruz.’

Türkiye’ye yurtdışından öğrenci

ENGLISH
Time Genel Müdürü Kazım Kahraman, acentalarda İstanbul’daki *ngilizce kurslarını Asya ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyada pazarladıklarını belirterek, ‘Çin ve Kore’den az sayıda öğrencimiz oldu. İleride bunu artırmayı hedefliyoruz. Türkiye’deki fiyatlar İngiltere, Kanada ve ABD’ye göre çok cazip. Türkiye bu işten iyi paralar kazanabilir. Ana dili İngilizce olmayan Malta da İngilizce eğitimlerinden önemli gelir elde ediyor. Türkiye ikinci bir Malta olabilir. Ama bu büyük çaplı bir proje’ diye konuştu.

Türkiye geçiş ülkesi olacak

KAZIM
Kahraman, Londara’daki iki üniversite ile bir çeşit ortak proje yürütme aşamasında olduklarını belirterek şunları söyledi:

‘Çin başta olmak üzere Uzakdoğu’dan İngiltere’ye giden öğrenciler İngilizce’yi daha geç öğrendiklerinden ve Avrupa kültürüne uyum sağlamakta güçlük çektiklerinden bu öğrencileri bir kaç ay Türkiye’de ağırlamanın iyi bir fikir olacağını konuştuk. Türkiye her anlamda Doğu’dan Batı’ya bir geçiş ülkesi. Sadece bu iki üniversitede dil öğrenecek ya da lisans programı alacak öğrencileri 3’er ay Türkiye’de konaklatsak çok ciddi bir gelir sağlanır. Bu projeyle ilgili çalışmalarımız var.’

150 şubeli eğitim devi

KİMYA
öğretmeni olan Fethi Şimşek ve biyoloji öğretmeni Orhan Özbey 1970 yılında Kültür Dersaneler’iyle girdikleri özel eğitim sektöründe 150 şubeye ulaştılar. Şimşek ve Özbey’in dil kurslarından, üniversite hazırlık, lise giriş sınavlarına hazırlık ve güvenlik gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren eğitim kurumları şöyle: Kültür Dershanesi, Fatih Dersanesi, Dersanem Dersanesi, English Time, Edu Time, İnter Academy, Secura Güvenlik, İnterleng ve Doğu Dilleri.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle