GeriEkonomi İngiliz sandviç imparatorundan ’çalışana iyi bakın’ çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz sandviç imparatorundan ’çalışana iyi bakın’ çağrısı

İNGİLTERE, Londra, Singapur ve Hong Kong’ta 200 mağazayla faaliyet gösteren Pret A Manger sandviç zincirlerinin kurucusu Sinclair Beecham, 8. Perakende Günleri’nde ’Sandviç’e Pret A Manger dedi, İngiltere Pazarı’nın lideri oldu’ başlıklı bir sunum yaptı.

22 yıl önce Londra’da okul arkadaşı Julian Metcalfe ile birlikte Victoria Street’te açtıkları ilk mağazayla iş hayatına adım attıklarını söyleyen Beecham, bugün 200 mağazası 3 bin çalışanı olan ve yılda 200 milyon pound ciro yapan bir imparatorluğu nasıl yarattıklarını anlattı. Restoranlarında Fransız mutfağıyla Amerikan servis anlayışıyla birleştirdiklerini belirten Beecham, en büyük özelliklerini doğal ürünler kullanmaları, hatta sattıkları avokado ve portakalın üreticisini bile tanımaları olduğunu söyledi. İlk günden itibaren en iyi tedarikçilerle çalıştıklarını ve organik malzeme kullandıklarını ifade eden Beecham, "Restoranlarda hep tazelik ve doğallığı vurguladık. Ayrıca çalışanlarımıza önem verdik. Başarılı olduklarında onları 50 sterlinle ödüllendirdik. Çalışanlarınıza iyi bakın onları iyi değerlendirin. Çünkü elinizdeki en değerli şey çalışanlarınızdır" diye konuştu.

’Oteller kazıklıyor’ dedi kendi otelini kurdu

2001
yılında şirketin üçte birini McDonald’s sattıklarını ve nisan ayında da ellerinde kalan hisselerinin yüzde 75’ini Bridgepoint Capital isimli özel yatırım şirketine devrettiklerini belirten Sinclair Beecham, "Bugün şirketin yüzde 15’i elimde. Satıştan elde ettiğim geliri de turizme yatırdım. İngiltere’de Hoxton Otel’i açtım. Hedefim bu oteli de zincir haline getirmek. Son derece çevreci olan otel yüzde 95 doluluk oranıyla çalışıyor" dedi. Pret A Manger’deki hisselerini sattıktan sonra yeni yatırım arayışına girdiğinde turizmi seçtiğini söyleyen Sinclair Beecham, "Otelciler bugüne kadar bizi maliyetleri 100-200’e katlayıp kazıklıyorlardı. Telefon görüşmeleri, bir internet bağlantısı ya da bir şişe su çok pahalıydı. Bunun üzerine kendi otelimi kurmaya karar verdim ve 200 odalı The Hoxton Otel’i hayata geçirdim. Bizim otelde internet, telefon görüşmesi bedava" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle