GeriEkonomi İngiliz Orange, 40 milyar dolara France Telecom'un
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz Orange, 40 milyar dolara France Telecom'un

FRANCE Telecom, İngiliz GSM operatörü Orange'ı 40.2 milyar dolara (25 katrilyon lira) satın aldığını açıkladı. New Orange adıyla oluşan yeni şirket, Vodafone'dan sonra Avrupa'nın en büyük ikinci mobil telefon şirketi haline geldi.

FRANCE Telecom'un, İngiliz Vodafone AirTouch Grubu'na bağlı Orange telefon şirketini 40.2 milyar dolara (25 katrilyon lira) satın almak üzere anlaşmaya vardığı açıklandı. İki kuruluş tarafından yapılan açıklamaya göre France Telecom-Orange ortaklığı sonucu ‘‘New Orange’’ adıyla Avrupa'nın iki numaralı mobil telefon operatörü doğmuş olacak.

Yeni şirket, dünyanın bir numaralı mobil telefon şirketi Vodafone'dan sonra Avrupa'da ikinci sıraya oturacak.

Telekomünikasyon alanında ulusal sınırları aşan trendin son örneği olan bu birleşme sayesinde France Telecom, çok geniş bir pazar olan İngiltere piyasasına da girmiş olacak.

Avrupa'nın mobil komünikasyon sektöründe başa güreşen şirketlerden biri olmayı planlayan France Telecom, Orange'ın yeni nesil kablosuz telefon hizmetleri için İngiltere'de kazandığı lisansı da ele geçirecek.

France Telecom Başkanı Michel Bon dün Paris'te yaptığı açıklamada, ‘‘Mobil komünikasyon alanında dünya çapında bir oyuncu olmak istiyoruz. Bu nedenle de karşımıza çıkan bu büyük fırsatı değerlendirdik’’ dedi.

BORÇ DEVRİ

Anlaşma uyarınca France Telecom şirketi, Orange'ın 2.9 milyon dolar tutarındaki borcunu da devralacak.

İngiliz Vodafone, Avrupa Birliği mevzuatına aykırı olduğu için bir süredir Orange'ı elden çıkartmak için çaba gösteriyordu. Vodafone geçen yıl Mannesmann'ı 180 milyar dolara satın aldıktan sonra AB kuralları uyarınca İngiltere sınırları içinde iki telefon lisansına birden sahip olamayacağı için Orange'a müşteri aramaya başlamıştı.

İngiltere'nin en yeni ve en başarılı mobil telefon operatörü olan Orange kısa sürede piyasada yüzde 22'lik paya sahip oldu. Şirketin New Orange adı altında yıl sonuna kadar abone sayısını 30 milyona çıkarması bekleniyor. Merkezi Londra'da olan New Orange bu yıl sonunda veya gelecek yıl başında Londra, New York, Paris borsalarına girecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle