ING Bank'tan 'Turuncu Hesap'

A.A
21.01.2011 - 14:09 | Son Güncelleme:

ING Bank, günlük faizin verildiği, vadesiz, alt limitin olmadığı, istenildiği zaman paranın yatırılıp, istenildiğinde çekilebileceği serbest tasarruf hesabı olan “Turuncu Hesap” ürününü piyasaya sundu.

ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Johan de Wit, ürünün tanıtıldığı basın toplantısında, 2010 3. çeyrek itibarıyla ING Grubu'nun 1 milyar 43 milyon avro, ING Bank'ın da 1 milyar 513 milyon avro operasyonel net kar açıkladığını hatırlattı.

Wit, ING'nin global tasarruf hacminin 428 milyar avro olduğunu ve bunun Türkiye'deki toplam bireysel tasarruf mevduatının yaklaşık 3 katına denk geldiğini belirterek, “Turuncu Hesap, bu mevduatın büyük kısmını oluşturuyor. Mevduatta amiral gemimiz Turuncu Hesap” diye konuştu.

Dünyada 11 ülkede toplam 25 milyon müşterinin bu ürünü satın aldığının altını çizen Wit, Türkiye'nin Turuncu Hesabın varyantının lanse edildiği 12. ülke olduğunu kaydetti.

Sürdürülebilir büyüme için Türkiye'nin daha fazla uzun vadeli ulusal tasarrufa ihtiyacı olduğunun altını çizen Wit, “Düşük tasarruf rasyosu, bankaların ulusal kaynaklarla bilanço büyümesi sağlamalarını kısıtlıyor. Turuncu Hesap, daha çok ulusal tasarruf, daha güçlü ve sürdürülebilir ekonomik büyümeye katkıda bulunacak” yorumunu yaptı.

Turuncu Hesapta “küçük yazılarla” yazılmış hiçbir şey olmadığını, açık, basit, şeffaf olduğunu belirten Wit, “Normalde bir hesap açmak için belki 10 imza atmak gerekecek. Biz 10 imzayı tek imzaya indiriyoruz” dedi.

“FAİZ, BİR MALİYET AMA SONUCUNDA AKTİF YARATACAĞIZ”

Wit, sorular üzerine de, Türkiye'nin ING'nin bir parçası olduğunu ve öyle kalmaya devam edeceğini dile getirerek, “ING, uzun vadeli olarak burada kalacaktır. Amacımız, Türkiye'de pazar payımızı artırmak. Son bir yıldır da bunun üstünde çalışıyoruz. Türkiye'de tasarruf mevduatı piyasalarında ilk 5 özel banka içinde olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Johan de Wit, Turuncu Hesapta faiz oranının yüzde 8,5, ilk 90 gün için ise yüzde 9,5 olmasına ilişkin de, “Bu, bilanço stratejimizin de bir parçası. Bilançomuzu ulusal kaynakları cezbederek büyüteceğiz. Hoşgeldin faizi yüzde 9,5... Bu tabii ki bir maliyettir. Ama bunun sonucunda aktif yaratacağız. Faizi, bir nevi giriş stratejisi olarak düşünebilirsiniz. Bu ürünle müşteri sayımızda artış olacak. 10 tane 20 bin liralık mevduatı olan müşterimiz olacağına, 20 tane 10 bin liralık mevduatı olan müşterimiz olsun” şeklinde konuştu.

Wit, 90 günün sonunda Turuncu Hesabın faiz oranının yine piyasada rekabetçi bir oran olacağını söyledi.

“TEZGAH ALTI FAİZ SÖZ KONUSU DEĞİL”

ING Bank Bireysel Bankacılık Pazarlama ve Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu da, yapılan araştırmaya göre Türkiye'de yatırımcıların ortalama birikim tutarının 15 bin lira olduğunu ve yatırım araçlarında ilk sırayı yüzde 68 ile vadeli hesabın aldığını, vadeler 1 ile 3 ay arasında değişse de yapılan temditlerle (yenileme) vadenin esasında 2-3 yıla kadar çıkabildiğini belirtti.
Tabakoğlu, Turuncu Hesabın özelliklerine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Turuncu Hesap, vadeli gibi çalışıyor, ancak vade söz konusu değil. Herkese aynı faiz oranını sunuyoruz. Tezgah altı veya pazarlık gibi şeyler söz konusu değil. Faiz gecelik işliyor ve elde edilen faiz hesabınıza ertesi gün geçiyor. Vade olmadığı için istenildiği zaman para yatırılabilir, sınırsız tutarda ve sayıda para çekilebiliyor. Hiçbir alt limit yok. 1 lirayla bile hesap açtırabilirsiniz. Yüzde 8,5'luk Turuncu Hesap faizi üzerine ilk hesap açılışını takip eden 90 gün boyunca sabit hoş geldin faizi yüzde 9,5... Masrafsız. Hesap işletim ücreti, EFT ücreti yok. İnternet ve telefon bankacılığı kullanıldığında EFT/havale masrafı yok.”

“ZARAR ETMEYECEĞİZ, ORTA VE UZUN VADEDE KAZANACAĞIZ”

Türkiye'deki mevduat pazar büyüklüğüne işaret eden Tabakoğlu, sadece mevduatın yüzde 55'inin toplandığı ilk 3 büyük şehir hesaba katıldığında 8,5 milyonluk bir hedef kitlenin söz konusu olduğunu söyledi.

Ürünün ING Bank'ın müşteri tabanını büyüteceğini vurgulayan Tabakoğlu, sorular üzerine, “Ürünün ciddi anlamda karlı bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Zarar etmeyeceğiz. Belli noktalarda bazı maliyetlere banka katlanacak. Ama orta ve uzun vadede bu üründen zarar etme gibi bir durum yok. Bu ürünü yurt dışından fonlamak gibi bir durum söz konusu değil. Fonlama yaratan bir kaynak. Piyasanın dinamikleri içinde bu üründen para kazanacağız. Yurt dışında bunu gördük” diye konuştu.

Banka olarak piyasadan bağımsız hareket etmelerinin mümkün olmadığına dikkati çeken Tabakoğlu, ancak ne olursa olsun tezgah altı faize girmeyeceklerini ifade etti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı