ING Bank'ın gözü 400 bin yeni müşteride

Emek Kaplangil / hurriyet.com.tr
16.05.2011 - 16:19 | Son Güncelleme:

Türkiye'deki özel bankacılık faaliyetlerinde 1'inci yılını dolduran ING Bank bu alanda uyguladığı 'Kobi tarzı'na benzer stratejiyle, kişi sayısı bazında sektör ortalamasını yaklaşık dört katı, toplam varlıkta ise yaklaşık üç katı büyüme sergiledi. Bankanın hedefinde şimdi de sayısının 400 bini geçmesi planlanan yeni müşteriler var.

Müşteri sayısı bakımından özel bankacılıktaki pazar payının şu an itibariyle yüzde 4.1'ine sahip olan ING Bank, 2011 sonunda bu oranı yüzde 5'e yükseltmeyi hedefliyor.

 

Bu alanda 31 bin müşteriye hizmet veren ING Bank, toplam 5.9 milyar liralık bir varlığı yönetiyor.

 

Araştırma şirketi Datamonitor'un Türkiye’nin üst gelir grubu pazarının gelişimi konusunda referans olabilecek raporu bir basın toplantısıyla açıklayan ING Bank Özel Bankacılık ve Bireysel Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, "Geçen yıl Türkiye genelinde vermeye başladığımız Özel Bankacılık hizmetimiz kapsamında, bugüne kadar 4 Özel Bankacılık şubesi ve 20 hizmet merkezi açtık. Bu yıl, Özel Bankacılık hizmet merkez sayımızı 35’e çıkarıp 5'inci şubeyi açacağız" dedi.

 

Tabakoğlu, ING Bank olarak 2014'e kadar 400 binden fazla kişinin dahil olacağı, 75 bin dolar ile 300 bin dolar arasında likit varlığa sahip olacak kesime odaklanıp, gelecekte varlıklarını daha da büyütecek müşterileri hedeflediklerini de belirtti. Tabakoğlu, bu stratejinin Kobi'lerle iş yapma anlayışına benzediğini de söyledi.

 

HALİ HAZIRDA 700 BİN KİŞİLİK PAZAR

 

Tabakoğlu, 2010 sonu itibarıyla, Datamonitor raporuna göre 75 bin dolar ve üzerinde likit varlığı olan kişilerin oluşturduğu özel bankacılık segmentine Türkiye’de giren yaklaşık 700 bin müşteri bulunduğunu ifade etti. Tabakoğlu, "Geçen yıl pazarda yüzde 3 olan payımızı Mart ayı itibarıyla yüzde 4.1’e çıkardık. Özel bankacılık segmentinde ciddi bir büyüme potansiyeli var" dedi.

 

İçinde Türkiye’nin de olduğu Orta ve Doğu Avrupa ile BRIC ülke verilerini sunan rapor, 2014 yılında Türkiye’de 100 bin TL üzerinde likit varlığa sahip 1 milyondan fazla kişi olacağını ve bu kişilerin toplam varlığının 357 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor. Gerçekleştirilen pazar analizine göre, önümüzdeki dönemde Türkiye’de üst gelir grubu varlıklarının GSYİH’den daha hızlı büyüyeceği ve üst gelir grubunda yer alan kişilerin Türkiye nüfusuna oranının 2014 yılında 2006’ya göre yaklaşık iki katına çıkacağı da öngörüldü.

 

Datamonitor ve IMF-Dünya Bankası Ekonomik Görünümü Raporu verileri baz alınarak hazırlanan analiz, Türkiye’nin toplam varlık büyüklüğü gelişiminde Orta ve Doğu Avrupa’yı geçeceğini gösteriyor. 2014 yılında 2011'e oranla toplam varlık değeri, Orta ve Doğu Avrupa’da yüzde 19.4 büyüyecek. Türkiye'de ise bu oranın yüzde 22.8 olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor. BRIC ülkelerinde ise aynı dönemdeki büyümenin yüzde 25,9’a ulaşması bekleniyor. Türkiye 2013 yılında, bir önceki yıla göre, üst gelir grubundaki varlık büyüklüğü artışında yüzde 21 ile hem Orta ve Doğu Avrupa hem de BRIC ortalamasını geçecek.

 

DOLAR MİLYONERİ SAYISI 45 BİNE ÇIKACAK

 

Rapora göre 2014’te incelenen Türkiye ve Orta ve Doğu Avrupa’da zengin sayısının 2010 yılına göre yaklaşık iki katına çıkması bekleniyor. Türkiye'de ise 2014'te 20 bin yeni dolar milyoneri ile dolar milyoneri sayısının 45 bini aşacağı tahmin ediliyor. Böylece, 2010-2014 arasında Türkiye’deki milyoner sayısının yüzde 86’lık büyüme ile Orta ve Doğu Avrupa’dan daha hızlı büyüme göstereceği tahmin ediliyor.

 

Cenk Tabakoğlu, rapora göre önümüzdeki dönemde üst gelir grubunun varlığının ekonomiden daha hızlı büyüyeceğinin altını çizdi. Tabakoğlu, cari değerlere göre, GSYH 2013’te yüzde 7.63 büyürken üst gelir grubunun toplam varlığındaki artışının yüzde 21'i bulacağını da sözlerine ekledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı