GeriEkonomi İncirliova’da ilk jeotermal kuyusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İncirliova’da ilk jeotermal kuyusu

İncirliova’da ilk jeotermal kuyusu
refid:29861014-spot ilişkili resim dosyası

Aydın’ın İncirliova İlçesi Osmanbükü Mahallesi’nde jeotermal enerjiyle elektrik üretimi yapmak için ilk kuyunun sondajına başlandı.

İncirliova İlçesi Osmanbükü Mahallesi’nde bin 700 hektar alan üzerine BORDRILL Sondaj Müttehitlik ve Ticaret A.Ş tarafından açılacak ilk kuyunun sondaj çalışmaları törenle başladı. Kurban kesilerek başlanan sondaj çalışmasına MHP’li İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, BORDRILL şirketinin Genel Müdürü Mevlüt Alp Gürün, Osmanbükü Mahalle Muhtarı Ali Şahin, belediye meclis üyeleri ve şirket çalışanları katıldı.

İncirliova’daki ilk jeotermal kuyusu çalışmasının Osmanbükü Mahallesi’nde başlatıldığını söyleyen İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, çalışmaların aylar sürdüğüne değindi.

Germencik ve Buharkent İlçelerinde jeotermal enerji kuyuları açılmasını bazı kesimlerin kansere neden olduğu ve doğaya zarar verdiği gerekçesiyle protesto ettiğini hatırlatan Başkan Kale, "Ben petrol mühendisiyim. Bu tür çalışmanın burada olması beni son derece mutlu etti. Bu çalışmalara sahip çıkmazsak görevimizi yerine getirmemiş oluruz. Jeotermale karşı çıkmanın ilmi verilerle yapılması gerekiyor. Eğer bu konular ilmi konularla ortaya konulursa, her alanda tartışabiliriz" diye konuştu.

HEDEF 3 BİN 500 METRE

BORDRILL Şirket Genel Müdürü Mevlüt Alp Gürün ise İncirliova’da başlattıkları jeotermal kuyusunun derinliğinin 3 bin 500 metreye kadar inebileceğini ifade ederek, "Beş yıldan beri enerji konusuyla ilgileniyoruz. Jeotermal bizim ilk enerji konumuz. Jeotermal memleketimizin bir zenginliğidir. Bölgede titiz bir çalışma yaptık. Burada aylardan beri yaptığımız çalışmalar sonucunda bu noktayla başlamayı uygun gördük. Başarılı bir sondaj yapmayı amaçlıyoruz. Tabii ki önceliğimiz işçi sağlığı ve güvenliğidir. Yer altındaki zenginliğin kapasitesini henüz bilemiyoruz. Yapacak olduğumuz sondajla bulunacak suyun miktarını ortaya çıkaracağız. Bin 700 hektar arazi içerisinde yapıyoruz" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle