GeriEkonomi İnce ayar 12 Eylül'e yetişsin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnce ayar 12 Eylül'e yetişsin

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, cari işlemler açığındaki büyümenin yavaşlatılması için düşünülen ‘ince ayar’ niteliğindeki önlemlerin, 12 Eylül'e kadar alınmasını istedi.

12 Eylül, Cottarelli'nin Ankara'daki temaslarını tamamlayıp Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile birlikte Londra'ya gideceği tarih olması açısından önem taşıyor. Cottarelli'nin Hazine ve Maliye'de yaptığı temaslarda, ‘‘Londra'daki toplantılara önlemler alınmış olarak gidilmesinin iyi olacağı’’ telkininde bulunduğu öğrenildi.

‘İnce ayar’, bu tartışmaya dayanak oluşturan cari işlemler dengesindeki büyümenin frenlenmesini amaçlıyor. Bu ayarın yapılması konusunuda; Hazine, Maliye ve Merkez Bankası bürokratlarının yaptığı hazırlıkta, üç önlem öne çıktı: Tüketim talebindeki hızın kesilmesi için Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) oranlarının arttırılması, resmi işlemlerden alınan harcın arttırılması ve Taşıt Alım Vergisi oranlarının yükseltilmesi.

Bu önlemler arasında sayılan, Taşıt Alım Vergisi oranlarınını yükseltilmesi, 1601-2000 cc arasındaki taşıtları kapsaması planlanıyor. Önlemin hayaat geçmesini ‘siyaseten’ karar verilirse halen yüzde 18 olarak uygulanan Taşıt Alım Vergisi'nin, yüzde 24'e çıkarılması sözkonusu olacak.

Yetkililer, ince ayar önlemleri arasında en etkilisinin KKDF oranlarının yükseltilmesi olduğunu belirterek, ‘‘Taşıt alım vergisinin yükseltilmesi sadece otomobil ithalatına fren etkisi yapar. Etkisi çok sınırlı olur. Oysa KKDF, tüketici kredilerine konu bütün dayanıklı tüketim mallarını içine alır’’ değerlendirmesini yaptılar.

Maliye yetkilileri, Cottarelli'nin 2001 yılı için sözünü ettiği ‘yeni gelir önlemleri’'nin ise ancak 2001 yılı bütçesi şekillenice tartışılabilir hale geleceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle