GeriEkonomi İMKB, dünya borsaları ile birlikte yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İMKB, dünya borsaları ile birlikte yükseldi

ABD'de tüketici fiyatları endeksinin nisan ayında artmaması, dünya borsaları ile birlikte İMKB'ye de moral verdi. İMKB, dün yüzde 2.82 yükselerek 17 bin 492 puandan kapandı.

ABD'de nisan ayında tüketici fiyatlarında artış olmamasının dünya borsalarında yarattığı moral, İMKB'yi de etkiledi. Önceki gün seansı 17.013 puanla kapatan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), dün yüzde 2.82 oranında yükselerek 17.492 puana ulaştı. İMKB'nin yükselişinde, Dünya Bankası İcra Kurulu'nun Türkiye'ye verilmesi öngörülen 760 milyon dolarlık Ekonomik Reform Kredisi ile ilgili haberler de etkili oldu.

Endeksdeki artışa karşılık, dünkü işlem hacmi, önceki güne oranla yüzde 10 gerileyip 292 trilyon 979 milyar liradan, 263 trilyon 677 milyar liraya düştü. Böylelikle, son iki haftalık sürede hacimsiz düşüş eğilimli dalgalanmalar yaşayan İMKB, dün de hacimsiz bir yükseliş gerçekleştirdi.

Dün yapılan seanslar sırasında başta Avrupa borsaları olmak üzere dünyanın önde gelen piyasalarında toparlanma yaşandı. Tokyo, Paris, Londra ve New York borsalarında açılışlar yükseliş eğilimliydi. Çok sayıda borsanın dünkü yükselişlerinin altında yatan nedenler arasında ABD Merkez Bankası (FED)'in dün alması beklenen faiz yükseltme kararının, piyasa ihtiyaçlarına göre ayarlanacak olması ihtimalinin güçlenmesi oldu.

GREENSPAN ETKİSİ

Borsaları olumlu yönde etkileyen en önemli neden, FED'den çıkacak kararın 18 Mayıs 1999'dan bu yana Greenspan'in modeli haline gelen çeyrek (yüzde 0.25) puanlık artış yerine, yüzde 0.50'lik faiz artırma beklentisiydi. Ayrıca, dün açıklanan ABD Çalışma Bakanlığı tüketici fiyatları endeksinin bir önceki aya göre değişmemesi de dünya piyasalarını olumlu etkiledi. ABD'li ekonomistler ve uluslararası gözlemciler, ABD'de tüketici fiyatlarının nisan ayında en az yüzde 0.1 oranında artacağını tahmin ediyorlardı.

Mart ayında yüzde 0.7 oranında artan tüketici fiyatlarının geçen ay itibariyle değişim göstermemesi, buna ilave olarak gıda ve enerji fiyatları hariç tüketici fiyat artışının yüzde 0.2'de kalarak, mart ayındaki yüzde 0.4'ün altına inmesi de piyasalar açısından olumlu gelişme olarak değerlendirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle