GeriEkonomi İMKB, Dünya Borsalar Ligi’nde 9’uncu oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İMKB, Dünya Borsalar Ligi’nde 9’uncu oldu

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), 2004 performansında Dünya Borsalar Federasyonu üyesi 51 borsa arasında endeks getirisi, piyasa değeri artışı ve tahvil piyasası işlem hacmi sıralamasında ilk 10’da yer aldı.

DOKUZUNCU SIRADA:

Borsaların 2004 performanslarıyla ilgili bir açıklama yapan Dünya Borsalar Federasyonu (World Federation of Exchanges-WFE)’ye göre; federasyon üyesi 51 borsanın 2004 yılında yerel para birimi bazında endeks getirisi sıralamasında, İMKB yüzde 34’lük getiriyle 9’uncu oldu. Piyasa değeri 2003 yılına göre yüzde 45 oranında artış kaydeden İMKB, yıllık piyasa değeri artışı bakımından 8’inci sırada yer aldı.

NEW YORK BİRİNCİ:

Bu sıralamada, Budapeşte Borsası yüzde 57, Lima Borsası yüzde 52 ve Viyana Borsası yüzde 49’luk getiriyle ilk üç sırayı paylaştı. Dolar bazında piyasa değeri büyüklüğüne göre sıralamada, New York Borsası birinciliği, Tokyo Borsası ikinciliği, NASDAQ da üçüncülüğü elde etti.

İŞLEM HACMİ YÜZDE 44 ARTTI:

Yıllık toplam işlem hacmi sıralamasında ise, New York Borsası 11 trilyon 618 milyar dolarla birinci, sırayı alırken, İMKB, 147 milyar 830 milyon dolarlık işlem hacmiyle, 51 borsa arasında 22’inci sıraya yerleşti. İMKB’nin işlem hacmi 2003 yılına göre yüzde 44 artış gösterdi.

TAHVİLDE ALTINCI:

Tahvil piyasası işlem hacmi sıralamasında ise İMKB, 2004 yılındaki toplam 420 milyar dolarlık işlem hacmiyle 6’ıncı sırada bulunuyor.

Turkcell hisseleri düşmeye devam ediyor

ÇUKUROVA
Grubu ile Koç Finansal Hizmetler arasında yürütülen satış görüşmelerinde kilit şirket haline gelen Turkcell dün de Borsa’da değer yitirdi. Yüzde 2.62 gerileyen hisselerin fiyatı 9.30 YTL’ye indi. Yapı Kredi’nin diğer şirketleri de düşerken. Yapı Kredi Bankası hisseleri yüzde 0.83 Koç Holding hisseleri de yüzde 1.67 artış kaydetti.

Şirketler tek kitapta

İMKB-100 endeksini oluşturan şirketlerle ilgili her türlü bilgi ‘Ekonomist-İMKB100’ adıyla kitaplaştırılarak piyasaya sürüldü. Ekonomist dergisi tarafından hazırlanan ve dergiden bağımsız olarak satışa sunulan kitapta 100 şirketin ayrıntılı bir şekilde künyeleri, üretim ya da faaliyet alanları, adres, yönetim ve ortaklık yapıları yer alıyor. Her şirket ile ilgili son haberlerin verildiği, teknik ve temel analizlerin yapıldığı kitapta, ayrıca yatırım uzmanları tarafından yapılmış yorum ve beklentiler de bulunuyor. Okuyucular, kitap ile birlikte özel bir CD’ye de sahip olabilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle