GeriEkonomi İMKB Başkanı: Mutlaka halka arz istiyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İMKB Başkanı: Mutlaka halka arz istiyoruz

İMKB Başkanı: Mutlaka halka arz istiyoruz
refid:19814111 ilişkili resim dosyası

İMKB Başkanı İbrahim Turhan, halka arzda çeşitli blok satış yöntemleri olabileceğini, ancak mutlaka halka arz olmayı istediklerini, tek bir yöntemle bütün özelleştirmenin yapılması diye bir şartın olmadığını söyledi.

Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) 30. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen “Finansal Piyasalarda Reform ve Düzenleme” başlıklı konferans sırasında gazetecilerin halka arza ilişkin sorularını yanıtlayan Turhan, baştan beri zaten halka açık bir şirket olma isteği bulunduğunu vurguladı.

Turhan, “Bunun içinde çeşitli blok satış yöntemleri olabilir. Ama mutlaka halka arz olmasını istiyoruz. Neticede tek bir yöntemle bütün özelleştirmeyi yapacaksınız diye bir şart yok. Özelleştirmelerde kısmen nitelikli yatırımcıya satış oluyor, kısmen halka arz oluyor. Ama İMKB'de halka arz mutlaka olacak” şeklinde konuştu.
Bunun ne zaman gerçekleşeceğine dair Turhan, şu anda takvim veremeyeceğini ifade etti.

İMKB Başkanı İbrahim Turhan, şirketleşmeyle ilgili de kanunu beklediklerini belirtti.

YAPISAL SORUNLARI ÇÖZDÜKTEN SONRA ORTAK ARAYACAĞIZ

İMKB Başkanı İbrahim Turhan, yapısal değişikliği, reformları finalize eder etmez olası stratejik ortaklıklar arayacaklarını belirterek, “Bunu yaparak anlamlı sinerjilerden faydalanacağız. Tabii ki bölgesel konumlandırma, bu açıdan kritik önem taşıyor. Ama teknolojik ve ruhsatlandırma ortaklıkları da düşünülmelidir” dedi.

Turhan, Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) 30. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen “Finansal Piyasalarda Reform ve Düzenleme” konulu konferansta yaptığı konuşmada, coğrafi büyümenin kendileri için sadece bir pazar stratejisi, kurumsal strateji olmadığını, ulusal stratejinin de bir parçası olduğunu söyledi.

İMKB Başkanı Turhan, “Yapısal değişikliğimizi finalize eder etmez, reformları finalize eder etmez olası stratejik ortaklıklar arıyor olacağız. Bunu yaparak anlamlı sinerjilerden faydalanacağız. Tabii ki bölgesel konumlandırma, bu açıdan kritik önem taşıyor. Ama teknolojik ve ruhsatlandırma ortaklıkları da düşünülmelidir” diye konuştu.

Önlerinde birkaç zorluk bulunduğunu ve ilerlemenin zaman istediğini ifade eden Turhan, değişen pazar konularına yanıt vermenin, düzenlemeler ve rekabet gibi konularda bunların yapılmasının kolay şeyler olmadığını, ancak tüm gerekli uzmanlık ve taahhütlerle bu zorluklarla baş edebileceklerini ve amaçlarına ulaşabileceklerini vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle