GeriEkonomi IMF'yle teşvikli illeri 49'a çıkarma krizi mi var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF'yle teşvikli illeri 49'a çıkarma krizi mi var

İngiliz Financial Times (FT) Gazetesi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın teşvikli il sayısını artırma isteğinin, IMF'yi rahatsız ettiğini savundu. Gazete, bu yüzden 10 milyar dolarlık yeni stand-by anlaşmasının tehlikeye girebileceğini iddia etti.

ULUSLARARASI iş çevrelerinin saygın gazetesi Financial Times (FT) AKP Hükümeti'nin teşvikli il sayısını 36'dan 49'a çıkartma isteğinde olduğunu, bu gelişmenin de Uluslararası Para Fonu'nu (IMF) rahatsız ettiğini bildirdi. Gazetenin üst düzey bir IMF yetkilisine dayanarak verdiği haberde, IMF ile yapılacak 10 milyar dolarlık yeni üç yıllık stand-by anlaşmasının tehlikeye girebileceği ifade edildi.

BÜTÇEDE GÖSTERİLMEDİ:

Gazetede yer alan haberde, hükümetin teşvik uygulanan il sayısının genişletilmesi isteğinin, milyonlarca dolarlık yeni harcama gerektirdiği vurgulanarak, "Bu harcama IMF tarafından 2005 bütçesi için gösterilmemiştir, bu nedenle sorun yaşanıyor" denildi. Haberde, IMF’nin Ankara’daki üst düzey yetkililerinden Hugt Bredenkamp’ın "Bütçe rakamları tutmadığı zaman IMF programıyla ilerleyemeyiz. Şu anda durum bu" sözlerine dikkat çekildi.

VERGİ REFORMU VE BANKACILIK:

IMF’nin, Türkiye’nin vergi reformu ile bankacılık ve emeklilik düzenlemelerine ilişkin olarak harcadığı zamanın uzunluğundan da rahatsız olduğuna işaret edilen haberde, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı’nın sözlerine dikkat çekildi. Çanakçı’nın, hükümetin girişiminin ek mali harcama getireceğini ancak bu sorunu çözebileceklerinden ve faiz dışı fazla hedefini tutturmak için dengeleyici önlemler bulabileceklerinden emin olduklarını söylediği belirtildi.

PİYASAYI RAHATSIZ EDER:

IMF kredisinin gelmeyeceğine ilişkin herhangi bir iddianın Türkiye’nin mali piyasalarını rahatsız edeceği vurgulanan haberde, Garanti Securities araştırma bölümü yetkilisi Mahmut Kaya’nın açıklamasına da yer verildi. Kaya, "Geçmişte de gecikmeler gördük ama bunlar her seferinde çözüldü, çünkü Türkiye IMF’nin istediği her şeyi kabul etti. Bu kez de benzer bir durum bekliyorum" diye konuştu.

Deutsche Bank: IMF ile sorun çıkmaz

DEUTSCHE
Bank'ın (DB) uluslararası yatırımcılar için hazırladığı Türkiye raporunda, Hükümet ile IMF arasındaki ilişkiler konusunda iyimser bir tablo çizildi. Raporda, IMF ile ilişkiler başlığı altında ise şu saptamalara yer veriliyor:

AKP Hükümeti'nin IMF Programı çerçevesinde gerçekleştirmesi gereken reformlarda bazı gecikmeler görülüyor. Ancak bu gecikmeler Hükümetin AB ile ilişkilere aşırı yoğunlaşmasından kaynaklanıyor. Bu küçük gecikmeler AKP Hükümeti ile IMF arasında sorun yaratması beklenmiyor.

Hükümetin tarım kesimine verdiği destek, emekli aylıklarında yapılan düzenlemeler gibi konular IMF'de kaygı yaratıyor. Ancak yüzde 6.5'luk faiz dışı fazla hedefinin aşılması ve Mali Disiplinin devamına duyulan güven, IMF'nin durumdan şikayetçi olmamasını sağlıyor.

Reel faiz hadleri konusunda IMF'de hálá soru işaretleri var, ancak IMF Türkiye'nin rekabet gücünün ayakta olduğuna inanıyor.

IMF 2005 yılında özelleştirme konusunda Hükümetten 2004 yılında gösterdiği performanstan dah yüksek bir performans bekliyor.

Şener: IMF ile ilişkiler normal seyrinde gidiyor

BAŞBAKAN
Vekili Abdüllatif Şener, ’Türkiye-IMF ilişkileri, daha önce açıklanmış olduğu biçimde sürüyor’ dedi. Şener, Başbakanlık'ta gerçekleştirilen Ekonomik ve Sosyal Konseyi Başkanlık Divanı toplantısının ardından, soruları yanıtladı. Şener, IMF ile ilişkilerin doğal seyrinde gittiğini söyledi. IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Hugh Bredenkamp'ın Financial Times'a yaptığı açıklamada, teşvik verilecek illerin artırılmasına ilişkin görüşlerinin hatırlatılması üzerine Şener, yeni teşvik sisteminin herhangi bir ek kaynak gerektirmediğini ve bunun sıfır maliyetli bir iş olduğunu bildirdi. Yapısal reformlarla ilgili yasa taslaklarının TBMM'ye ne zaman gönderileceğine ilişkin bir soru üzerine de Şener, ‘TBMM'ye her zaman gönderebiliriz’ yanıtını verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle