GeriEkonomi IMF'ye gerek kalmayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF'ye gerek kalmayacak

IMF'ye gerek kalmayacak
refid:14701269 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Babacan tarafından kamuoyuna duyurulan Mali Kural uygulaması Türkiye’nin borç stokunu on yılda yüzde 30 seviyesine düşürecek.

Kuralın uygulanması halinde IMF ihtiyacı olmayacak, Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde yürümesini sağlayacak.

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, mali kuralın Türkiye’nin borç stoğunu azaltmayacağı eleştirilerinin doğru olmadığı söyledi. 2010 yılı için bütçe açığının Gayrı Safi Yurt İçi Hasılaya oranının yüzde 4.7 olarak öngörüldüğünü anımsatan Çanakcı, mali kural ile bu oranın 5 yıllık dönemde yüzde 1.5-2 aralığına gerileyeceğini belirtti.

Sonraki 5 yılda ise Mali Kuralda öngörülen yüzde 1’lik açığa yaklaşacağını ifade etti. Böylece halen yüzde 45 seviyesinde olan borç stoğu oranının 10 yıl içinde yüzde 30’lar seviyesine ineceğini öngördüklerini söyledi. Çanakcı, sonraki 10 yıl boyunca mali kuralın uygulanmaya devam etmesi halinde ise kamu borç stokunun GSYİH’ye oranının yüzde 15’e ineceğini kaydetti.

Mali kural formülünün birçok ‘şok’ senaryosu altında bile işlemeye devam ettiğini belirten Çanakcı, ekonomide şok küçülmeler olması durumunda mali kuralın genişleme imkanı verdiğine dikkat çekti.

Seçim risk değil!

Mali Kural Yasa Taslağının dün itibariyle Başbakanlığa gönderildiğini açıklayan Çanakcı, 2011 yılı itibariyle uygulanmaya başlayacağını söyledi. Uygulamanın seçim yılında başlamasının ‘Mali Kural ölü doğdu’ eleştirilerine neden olduğunun anımsatılması üzerine ise Çanakcı, “Mali kural formülü, orta vadeli program öngörüleri ile  paralel. Dolayısıyla mali kurala geçiş ilave bir sıkılaştırma gerektirmeyeceği için zamanlama konusunda bir risk görmedik” dedi.

Çanakcı, mali kurala geçildikten sonra yıl içinde bütçe performansının sürekli izleneceğini ve kuralda öngörülen tavanın dışına çıkılması durumunda tedbir alternatifleri hazırlanarak bunun ilgili bakan tarafından Bakanlar Kuruluna sunulacağını vurguladı.

IMF’ye ihtiyaç kalmayacak!

“Mali Kural ile Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı kalmayacak mı” sorusuna ise Müsteşar Çanakcı, “Mali Kural, Türkiye’yi uzun dönemde sürdürülebilir açık, sürdürülebilir borç düzeyine götürecek. Türkiye’nin risk primini aşağı çekecek, uzun vadeli öngörülebilirliği artıracak, iç ve dış kaynakların etkin, verimli kullanımını temin edecek. Yani Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde yürümesini sağlayacak” yanıtını verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle