GeriEkonomi IMF'nin Türkiye'yi katletmesine mani olun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF'nin Türkiye'yi katletmesine mani olun

Amerikan finans çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal (WSJ), dün yayınladığı baş makalede, ‘‘IMF'nin Türkiye'yi katletmesine izin verilmemesini’’ istedi.

Gazete, ‘‘Türkiye, IMF'ye bırakılmayacak kadar önemli bir ülkedir’’ diye yazdı. ‘‘Arjantin'de yaşanan faciadan sonra ABD'nin en hayati müttefiklerinden biri olan Türkiye'yi neden aynı yola sürüklemek istediğinin sorgulanması gerektiğini’’ kaydeden gazete, ‘‘Belki Başbakan Bülent Ecevit bugün görüştüğünde, ABD Başkanı George Bush‘a bu soruyu yöneltir’’ dedi.

‘‘IMF'nin Arjantin gibi Türkiye'yi yıllardır kötü tavsiyelerde bulunduğunu’’ ifade eden gazete, ‘‘Başkan Bush‘un, ne pahasına olursa olsun, Türk ekonomisini ayakta tutmayı arzuladığını, bu nedenle IMF'nin yeni nakit yardımında bulunmasının beklendiğini’’ de duyurdu.

‘‘Türkiye'nin, IMF'nin tavsiyesiyle bir süre planlı devalüasyonlar programı uyguladığını, ancak bu programın 2000 yılı Aralık ayında bankacılık krizinin patlak vermesine yol açtığını’’ hatırlatan gazete, ‘‘IMF Türkiye'ye 7.5 milyar dolar daha verdi ve özelleştirme önerisinde bulundu. Bunun sonucunda Türkiye 2001 başında lira kriziyle karşı karşıya geldi ve yeniden serbest kur rejimine geçmek zorunda kaldı’’ diye yazdı.

‘‘Geçen Mayıs'ta IMF 8 milyar dolar daha verdi ve yeni tavsiyelerde bulundu. Sonbaharda Türkiye yeni bir krizle daha karşılaştı. Şimdi IMF Türkiye'ye 12 milyar dolar vermeyi planlıyor. Bu kredi ay sonunda yapılacak toplantıda IMF yönetim kurulunca onaylanacak’’ diyen gazete, ‘‘TL ve borsadaki yükselişin ekonominin sağlamlığından değil, IMF'nin verdiği paradan kaynaklandığını’’ da savundu. ‘‘Arjantin‘de de, duvara toslamadan önce benzeri başarılar yaşandığını’’ yazan gazete şu görüşlere yer verdi:

‘‘IMF'nin sağladığı krediler aktıkça, Türk politikacılar gerçek reformlara daha az önem vereceklerdir. Türkiye halen IMF kotasından yüzde 1500 daha fazla borç almış durumdadır. IMF‘nin Ecevit'e yeni tavsiyesi, vergi tabanını genişletecek bir vergi reformu olmuştur. Bu, IMF dilinde vergi artırımı demektir. Oysa Bush, ekonomik durgunluk içinde bulunduğu halde, ABD için vergi artırımını kesinlikle reddetmektedir. Ancak IMF bu tavsiyeyi başka ülkelere yaparken, Hazine Bakanlığı ses çıkartmamaktadır. ABD'nin stratejik çıkarları göz önüne alındığında Türkiye bunlardan çok daha iyisine layıktır. Danışmanları Bush'a, Türkiye'ye yeni bir dilim IMF kredisi daha verilmesi tavsiyesinde bulunabilirler. Yeni kredi Ankara'ya biraz daha zaman kazandırır fakatrefah getirmez. Arjantin bunun örneğidir. Eninde sonunda yeni bir kriz daha patlak verecektir. Rusya bu açıdan daha iyi bir örnektir. IMF'yi saf dışı eden, vergi oranlarını indiren Rusya, sonunda rubleyi kendiliğinden istikrara kavuşturmuştur. ABD, sınırlarını Türk mallarına açarak ve AB ülkelerini aynı şeyi yapmaya teşvik ederek, ayrıca 5 milyar dolarlık askeri borç yükünü hafifleterek Türkiye'ye yardımcı olabilir. Türkiye, IMF'ye bırakılmayacak kadar önemli bir ülkedir ve dünya yeni bir Arjantin olayını kaldırabilecek kapasitede değildir.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle