GeriEkonomi IMF'den ücret uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF'den ücret uyarısı

STAND-by anlaşmasının ikinci üç aylık değerlendirmesi için gelen IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, dün özel İstanbul'da özel sektör temsilcileri ile buluştu. Ekonomik programın doğru ilerlediğini söyleyen Cottarelli, ‘‘Endişeli olduğumuz konu, özel sektör ücretleri’’ dedi.

IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Türkiye'nin ekonomik programın uygulanması konusunda doğru ilerlediğini belirterek, özel sektör çalışanlarının ücretleriyle ilgili endişelerinin olduğunu söyledi.

Carlo Cottarelli, dün Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'ni (TÜSİAD) ziyaret ettikten sonra, gazetecilere açıklamalarda bulundu. ‘‘Bu program kesinlikle doğru yönde gidiyor. Şimdi endişeli olduğumuz konu özel sektör ücretleri’’ diyen Cottarelli, Türkiye'deki şirketlerin maliyet yapılarının önemli bileşenlerinden biri olan ücretlerin enflasyon hedefiyle uyumlu olması gerektiğini söyledi.

Dört aylık enflasyon rakamlarının TEFE'de yüzde 25'lik enflasyon hedefini onayladığını belirten Cottarelli, ‘‘Hükümet yetkilileri de bu hedefe doğru çalışmaya devam ediyor. Yılsonu hedefi ile uyum içerisinde programın işlediğini görüyoruz. Biz bu toplantıda, özel sektör ücretlerinin hedef olarak konulan yıllık enflasyon oranı ile uyum içerisinde olması gerektiğini de görüştük. Çünkü enflasyon aşağı doğru gidiyor’’ diye konuştu.

IMF Heyeti'nin ziyaretini, yılın ilk üç ayındaki gelişmelerin oluşturduğunu ve ziyaretin haziran başına kadar devam edeceğini vurgulayan Cottarelli, Türkiye'nin son 13-14 yılın en düşük enflasyonunu gördüğünü söyledi.

Uygulanan ekonomik programın Türkiye ekonomisindeki büyümeyi tekrar canlandırmayı da içerdiğini belirten Cottarelli, ilk dört ayda Türkiye ekonomisinde açıkça birşeylerin değiştiğini söyledi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu da, Türkiye'de yerli ve yabancı özel sektör yatırımlarının yıl sonuna doğru başlayacağı görüşünü dile getirdi. Enflasyonun düşmesi, kamu maliyetlerinde düzelme ve çeşitli göstergelerin programa uygun olduğu görüşünde birleştiklerini belirten Yücaoğlu, Türkiye'nin 2000 yılı hedeflerini ve yıllık 25-30 arası enflasyon hedefini tutturma şansının büyük olduğunu söyledi. Cottarelli'nin TÜSİAD'ı ziyareti sırasında toplantıya, Pirelli Türkiye Genel Müdürü Giuseppe Moggi de katıldı.

Cottarelli'nin toplantı sonrasında yaptığı açıklamada; özel sektördeki ücret artışlarının enflasyon hedefi doğrultusunda olması gerektiğini söylemesi, işçi ücretleri ve maliyetlerinin yüksekliğinden şikayetçi olan Pirelli'nin, Türkiye Genel Müdürü Moggi'nin konuyu toplantıda dile getirdiği şeklinde yorumlandı.

Cebinden GS bayrağı çıktı

TÜSİAD'ı ziyaretinden sonra basına açıklama yapan Cottarelli, cebinden bir Galatasaray bayrağı çıkardı. Daha önce Galatasaraylı olduğunu açıklayan Cottarelli, Galatasaray'ın UEFA Şampiyonu olmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, gazetecilerin önünde cebinden çıkarttığı bayrağı dün gece aldığını söyledi. Cottarelli, ‘‘Dün gece maçı izledikten sonra çok mutluydum. Maçı kazanmak çok güzel, ancak bir maçı hem kazanıp, hem de kazanmayı haketmek daha da güzel. Dün gece Galatasaray daha iyi oynayan takımdı. Sadece kazanmadı, kazanmayı da haketti. Daha iyi olan Galatasaray'dı. Penaltılarda kaybetseydi, çok büyük hayal kırıklığına uğrardım. Çok iyi oynadı çünkü’’ dedi.

Cottarelli’nin özel sektör turu

CARLO Cottarelli, TÜSİAD'dan önce, Koç Holding'i ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç’la biraraya geldi. Uygulanmakta olan ekonomik programa Koç Holding tarafından duyulan güvenin IMF Heyeti'ne aktarıldığı belirtildi. Cottarelli ve IMF Heyeti, dün Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası ve İstanbul Sanayi Odası'nı da ziyaret etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle