GeriEkonomi IMF'den 2004 sürprizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF'den 2004 sürprizi

IMF imzalanan stand-by'ın süresi 2002 sonu olarak biliniyor. Ancak, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen'in dün Ankara'daki temasları sırasında 2004'e ilişkin değerlendirmeler yapması kafaları karıştırdı. Kahkonen'in bu yaklaşımı, ‘‘Stand-by'ın süresi uzatılacak mı?’’ sorularına neden oldu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, IMF olarak, Türkiye'nin uyguladığı mali politikaları ‘2004 yılına kadar’ aynı kararlılıkla sürdürmesini beklediklerini söyledi. Kahkonen'in Maliye Bakanı Sümer Oral ile yaptığı görüşmede dile getirdiği bu sözler, stand-by programının uzatılma olasılığı konusunda soru işaretlerine yol açtı. IMF ile 1999 sonunda yapılan anlaşmaya göre, program için öngörülen 2002 yılı sonuna ilişkin tarih, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in Mayıs ayında ‘güncelleştirilmiş stand-by’ için verdiği Niyet Mektubu'nda da tekrarlanmıştı.

Daha önce, Türkiye'de bulunduğu haftanın ortalarında bakanlarla görüşmeye başlayan IMF; her zamanki ziyaretlerinden farklı olarak, bu kez ilk günden başlayarak, ardarda bakanları ziyaret ediyor. Kahkonen başkanlığındaki ekip, önceki gün Maliye Bakanı Sümer Oral, Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, dün de devlet Bakanı Tunca Toskay ile görüştü. Heyetin, önceliği bakanlara vermesinin nedeni, ‘‘ek desteğin boyutlarını saptayabilmek için nabız yoklamak’’ olduğu belirtiliyor.

Önceki gün gerçekleşen Kahkonen-Oral görüşmesinde, Kahkonen'in ayrıca, orta vadede ‘‘vergi reformları’’ yapılması ve yapısal tedbirlerin sıkılaştırılması gerektiğini söylediği öğrenildi. Maliye'nin performansından memnun olduklarını dile getiren Kahkonen, KDV indirimine ise sıcak bakmadıklarını söyleyerek, başka vergi indirimi olup olmadığını sordu. Bakan Oral başka vergi indirimi olmayacağını söyleyerek, KDV indirimini de ‘‘Piyasalara bir soluk aldırmak’’ için getirildiğini anlattı.

IMF görüşmelerinde ağırlığını koruyan küçülme önlemleri konusunda yöneltilen sorulara, ekonomi bürokratları, ‘‘Bu olay artık üç liderin vereceği karara kaldı. Bizim dışımızda’’ açıklamasını getiriyor. Bu arada, ilk gün görüşmelerinde, bazı uzmanların yüzde 6.5'lki faiz dışı fazla hedefine ulaşmak için yapılan hesabı beğenmediğin, ‘‘ekstra önlemler alınması gerektiğini’’ söylediği de öğrenildi. Ancak bürokratlar, bu IMF uzmanının yaptığı hesaplamanın doğru olmadığını kendisine ifade ettiler.

Bu arada yaklaşık 10 gün sürmesi beklenen 10. Gözden Geçirme ile 11. Gözden Geçirme'nin birleştirilmeyeceği, IMF'nin 11. Gözden Geçirme için Aralık ayında tekrar geleceği öğrenildi.

Diğer taraftan IMF heyetinin, Dünya Bankası uzmanlarıyla da biraraya gelerek, Türkiye'nin ihtiyacı olabilecek toplam ek mali yardımın boyutu konusunda çalıştıkları ifade ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle