GeriEkonomi IMF'de kırılmadık rekor bırakmıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF'de kırılmadık rekor bırakmıyoruz

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Horst Köhler'in, 10 milyar dolarlık ek kaynak sağlanmasını önereceğine ilişkin açıklamasıyla, Türkiye-IMF ilişkileri yeni boyutlar kazandı.

2000 yılı başından bu yana, sırasıyla; stand-by, Ek Rezerv Kolaylığı ve Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı dolayısıyla Türkiye'ye toplam 19.5 milyar dolar kaynak taahhüdünde bulunan ve bunun 12.1 milyar dolarını fiilen aktaran IMF'nin, son destek sözüyle kullandıracağı toplam kredi miktarı 30 milyar dolara ulaştı.

Türkiye, bu tutar ile IMF'ye en borçlu ülke haline gelirken, kotalar da alt-üst oldu. Türkiye'nin IMF kayıtlarına göre 986 SDR (Özel Çekme Hakkı) olan kotası, yaklaşık 1.2 milyar dolara karşılık geliyor. Türkiye bu kotasını dört katına kadar kullanma hakkına sahip. Dolayısıyla Türkiye'nin IMF'den kullanabileceği kredinin maksimum tutarı, ‘normal şartlar altında’ 4.8 milyar dolar düzeyindeydi.

1999 sonunda imzalanan stand-by ile IMF Türkiye'ye 3.8 milyar dolar tutarında kaynak sağlamayı taahhüt etti. Ancak 2000 Kasım'da çıkan kriz hesapları ve kotaları alt-üst etti. Kasım krizinden sonra sağlanan 7.5 milyar dolar Ek Rezerv Kolaylığı ile Türkiye, kendisine tanınan IMF kotalarını çok aştı.

Türkiye, son iki yıllık gelişmeler sonuçunda, IMF'nin şu ya da bu program adı altında kaynak kullandırdığı ülkeler arasında miktar bakımından en yüksek tutarı kullanan ülke konumuna geldi. Yine Türkiye, ek destek kredisinin bağlanacağı yeni üç yıllık program ile aralıksız 5 yıl boyunca stand-by programı uygulayacak ilk ve tek ülke olacak. Türkiye, IMF ile imzaladığı önceki stand-by programlarını 8 ile 10. aylar arasında terketmişti. IMF'ye 1947 yılından bu yana üye olan Türkiye'nin, son stand-by'dan bu yana kullandığı krediler, daha önce imzaladığı 16 stand-by programlarıyla sağladığı kaynakların çok üzerine çıktı.

Türkiye'nin IMF rekorları

Toplam 30 milyar dolarlık krediyle IMF'ye en borçlu ülke oluyoruz.

Özel Çekme Hakkı (SDR) kotasının dışına çıkan ilk ülke oluyoruz.

Son stand-by'la kullanılan para, 16 stand-by'ın toplamını geçiyor.

5 yıl ile en uzun süreli stand-by anlaşması rekorunu kıracağız.

Türkiye için özel faiz uygulanacak

Türkiye'nin gelecek yıl IMF'ye geri ödemekle yükümlü olduğu 5.5 milyar dolarlık kredinin ‘ertelenmemesi’ yaklaşımı ağırlık kazanıyor. Ancak IMF'nin kasım ayında sağlayacağı 3.1 milyar dolarlık son dilim, yenilenecek krediye dahil edilecek. 10 milyar dolarlık krediye uygulanacak faiz oranı konusunda da iki yaklaşım tartışıldı. Normal koşullar altında, kullanılan kredi miktarı arttıkça faizin de artması gerekiyor. Ancak, IMF'nin Türkiye'ye özel bir uygulamayla, yürürlükteki kredi faiz oranlarını, yani yüzde 5-6'yı sürdürmesinin yüksek bir olasılık olduğu belirtiliyor. 10 milyar dolarlık kredinin geri ödemesi 2004 yılı ortasından başlayarak, 2009 yılına kadar sürecek.

Türkiye'nin performansı yüksek

Uluslararası Para Fonu‘nun (IMF) Türkiye’nin 10 milyar dolarlık finansman açığının kapatılması ve reformların devamının desteklenmesi amacıyla yeni bir stand-by anlaşması önermesi, ABD tarafından da desteklendi. ABD Hazine Bakanı Paul O‘Neill, IMF İcra Direktörleri Kurulu‘nun Türkiye toplantısının sonuçlarının IMF Başkanı Horst Köhler tarafından duyurulmasının ardından yaptığı açıklamada Türkiye‘yi ve IMF'nin önerilerini övdü.

Türkiye‘nin reform politikalarını uygulama performansının çok güçlü olduğunu vurgulayan O‘Neill, ‘‘IMF‘nin, 10'uncu gözden geçirme döneminin sonuçlanmasını önermesini ve diğer tekliflerini dile getirmesini memnuniyetle karşıladık’’ dedi. O‘Neill, ‘‘Türkiye‘nin reform önlemlerini uygulama kararlılığıyla birlikte bu önlemlerin alınması, ekonomik büyümenin temelinin oluşturulmasına katkıda bulunacak’’ diye konuştu.

10 milyar doların kararı aralıkta

Hazine, Türkiye'nin uyguladığı ekonomik programa ek kaynak sağlaması ve kamu kesimindeki reformların aşamaları olarak uygulamaya konulması konusunda IMF ile hükümet arasında mutabakat sağlandığını belirterek, ek kaynakla ilgili çalışmaların aralık ayında sonuçlandırılacağını bildirdi.

Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in makamından yapılan yazılı açıklamada, IMF Başkanı Horst Köhler'in Türkiye'ye 10 milyar dolarlık ek kaynak verilmesini Kurul'a tavsiye edeceğini açıkladığı hatırlatıldı. IMF ile tamamlanan 10'uncu gözden geçirme çalışmaları kapsamında özellikle, ABD'ye yönelik 11 Eylül'deki saldırının ardından dünya ekonomik konjonktüründeki olumsuz gelişmelerin Türk ekonomisine etkileri dikkate alınarak, 2002 yılında mali politikaların güçlündirilmesi için gerekenler ve finansman açığının saptandığı hatırlatılarak şöyle denildi: ‘‘IMF heyetiyle, 2002 başından itibaren program uygulamasının güçlü yapısal ve mali önlemlerle desterlenmesi ve bu çerçevede koalisyon hükümetinin liderlerin kararları doğrultusunda kamu kesimindeki reformların aşamalı olarak uygulamaya konulacağı hususlarında mutabakat sağlanmıştır.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle