GeriEkonomi IMF, ’zoru başardınız’ dedi, son 3.6 milyar doları yola çıkardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF, ’zoru başardınız’ dedi, son 3.6 milyar doları yola çıkardı

IMF, ’zoru başardınız’ dedi, son 3.6 milyar doları yola çıkardı
refid:8906965 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yürütülmekte olan Stand-By Düzenlemesi’nin Yedinci Gözden Geçirme’si, IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından dün onaylandı.

Gözden geçirmenin tamamlanmasıyla 2 milyar 248 milyon SDR (özel çekme hakkı- yaklaşık 3 milyar 644 milyon ABD Doları) tutarındaki kredi dilimi serbest bırakıldı. Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, böylece, 11 Mayıs 2005’ten bu yana IMF ile yürütülmekte olan Stand-By düzenlemesinin başarıyla tamamlanmış olduğu bildirildi. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Türk ekonomisinin karşılaştığı zorlayıcı dış ortama rağmen makul ölçüde iyi bir performans göstermeyi sürdürdüğünü söyledi.

Kazançların bir kısmı gitti

Dominique Strauss-Kahn, "Türkiye’de ekonomik faaliyet dayanıklılık gösterirken, doğrudan dış yatırımların girişi güçlü kaldı. Ancak arza ilişkin şoklar, enflasyonu yükseltti ve küresel kredi piyasalarındaki dalgalanma, Türkiye’nin dış finans risklerini yükseltti. Son zamanlardaki iç siyasi gelişmeler de yatırımcı hissiyatını etkiledi. Bu dış ve iç gelişmelere karşın, Türk finans piyasaları geçen yılki yüksek kazançlarının bir kısmını kaybetti" dedi.

Önemli adımlar atıldı

Türk makamlarının ekonomik programı yeniden rayına oturtmak için önemli adımlar atarak bu sınavlara karşılık verdiğini anlatan Strauss-Kahn, "Sosyal Güvenlik reformunun kabulü, kamu finansmanının uzun dönemde sürdürülebilmesine katkıda bulunacak önemli bir başarı. Vergi idaresini güçlendirecek ve enerji sektörünü reforme edecek yeni eylem kararları da memnuniyetle karşılandı" diye konuştu. Strauss-Kahn, kısa dönemli makro ekonomik politikaların, büyümeyi destekleme arzusu ile enflasyonu ve cari açığı sınırlama ihtiyacını dikkatli bir şekilde dengelemesi gerektiğini bildirdi.

Kotanın üstünde borcumuz var, IMF bizi izleyecek

DEVLET Bakanı Mehmet Şimşek, IMF ile 2’nci anlaşmayı da başarılı bir biçimde bitirdiklerini belirterek, önümüzdeki döneme ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Bundan sonraki süreçte IMF’ye olan borcumuz, kotanın yüzde 100’ünün üzerinde olduğu için her halükarda, hiçbir şey yapmasak da Program Sonrası İzleme’ye geçeceğiz. IMF bize Program Sonrası İzleme konusunda başvuruda bulunacak ve biz de bunu onaylayacağız. IMF’den gerçekleştirilen borçlanma maliyeti, uluslararası piyasalara göre çok daha iyi koşullarda. İhtiyati Stand-By seçeneği için de değerlendirmeler devam ediyor. IMF, bir ara Türkiye’ye gelecek ve kendi düzenlemeleri çerçevesinde bir çalışma, değerlendirme yaparak kendi icra kurullarına sunacaklar. Bugün IMF’den bir mali kaynak ihtiyacının olmaması Türkiye’nin sınıf atladığının kanıtıdır."

Gevşemede IMF ile fikir birliği var

DEVLET Bakanı Mehmet Şimşek, "Biz, Orta Vadeli Mali Çerçeve konusunda IMF ile tamamıyla bir fikir birliği içindeyiz. Zaten, bundan sonra IMF ile bir ihtiyati Stand-By anlaşması yapılırsa, bu Orta Vadeli Mali Çerçeve, bu anlaşmanın da temel çerçevesini oluşturacak, bu konuda IMF ile bir fikir birliğine vardık. Mali gevşeme sözkonusu değil. Geçen sene, 2008 programını hazırlarken, bir miktar mali sıkılaştırma öngörmüştük, şimdi o sıkılaştırmayı reformlar lehine değiştirdik. Çünkü bütün dünyada çok büyük bir gıda krizi var ve bu gıda krizinin devam etme ihtimali yüksek, biz tarım üretimini ve istihdamını artıracak GAP projesine öncelik vermeye karar verdik ve burada IMF ile bir fikir beraberliği var" dedi.

Faiz dışı fazla 3.5’e düştü, buna uymalısınız

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, hükümetin 2008 faiz dışı fazla hedefini yüzde 4.1’den yüzde 3.5’e indirmesini, "Türk makamlarının GSYH’nin yüzde 3.5’i olarak yeniden belirlediği faiz dışı bütçe fazlası hedefinin sağlanmasına mutlaka bağlı kalması gerekiyor. Gözden geçirilmiş bu yeni hedef, alt yapı harcamalarına ve değerli ancak masraflı nitelik taşıyan istihdam vergisindeki indirime imkan sağlıyor. Kamu borçlarının aşağıya doğru inmesi eğiliminin korunması ve enflasyon baskılarının para politikası üzerinde oluşturabileceği daha fazla baskıları önleme amacıyla yapısal mali pozisyonu daha fazla erozyona uğratacak yeni girişimlerinden kaçınmalı" şeklinde değerlendirdi. Merkez Bankası’nın gıda ve enerji fiyatlarındaki dizi şok ve liranın zayıflaması karşısında enflasyon tahminlerini yukarı çektiğini ancak yüzde 4 olan orta vadeli enflasyon hedefini aynı bıraktığını hatırlatan Strauss-Kahn, Merkez Bankası’nın aynı zamanda politikalarını sıkılaştırma eğilimi benimsediğini kaydetti. Türk makamlarının yeni orta dönemli bir mali çerçeve planı açıkladığını ve bunun 2009’da yüzde 3 olarak öngörülen faiz dışı bütçe fazlasını 2012’de yüzde 2 buçuğa indirmeyi hedeflediğini anlatan IMF Başkanı, "Bu hedeflere ulaşılması, vergi geliri toplanmasının ilerletilmesi ve cari harcamaların sınırlanmasında önemli bir disiplini gerektirecek" dedi.

Önünüzde yeni reform sınavları duruyor

DOMINIQUE Strauss-Kahn, Türkiye’nin, artık sonuna gelinen IMF desktekli programa bağlı kalarak kaydadeğer bir başarı sağladığını belirterek, "Geleceğe bakıldığında AB’nin gelir düzeylerine yaklaşmanın hızlandırılması amacıyla makro ekonomik istikrarı daha da perçinlemek ve potansiyel büyümeyi kalıcı şekilde yükseltmek için reform yoluna devam etme sınavıyla karşı karşıya" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle