GeriEkonomi IMF yüzünden günde 25 Koreli intihar ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF yüzünden günde 25 Koreli intihar ediyor

Güney Kore'de, ekonomik kriz yüzünden günde ortalama 25 kişinin intihar ettiği açıklandı. Başsavcılıktan verilen bilgiye göre, bu yılın ilk üç ayında, ülkede 2 bin 288 kişi ihtihar etti. Bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 daha fazla olduğu belirtildi. İntiharların tümünün nedeninin kesin olarak bilinmemesine karşın, büyük bölümünün ekonomik sorunlardan kaynaklandığı sanılıyor. Gazete ve televizyon kanalları, haberlerinde bu tür intiharları ‘‘IMF intiharları’’ olarak adlandırıyorlar.

Savcılık yetkilileri, intiharlarla gelen ölümlerin sayısının açıklanandan daha yüksek olduğunu, çünkü intihar eden kişilerin ölüme giderken çocuklarını da öldürdüklerini söylediler.

GURUR MESELESİ

Güney Kore'de insanlar iş yaşamındaki başarısızlığı ya da ailelerini geçindirememeyi gurur meselesi yapıyor ve intihar etmekten çekinmiyorlar.

Geçen Aralık ayında Küçük Ölçekli İşletmeler Federasyonu tarafından yayımlanan bir raporda, ülkede iş yaşamıyla ilgili intiharların sayısının 1997 için 400 olmasının beklendiği bildirilmişti. Federasyon, geçen yıl 15 bin işadamının iflas ettiği, bu rakamın bir önceki yıla oranla yüzde 30 daha yüksek olduğunu belirtmişti.

Ekonomik krize giren Güney Kore'nin geçen yıl sonunda Uluslararası Para Fonu'na başvurmasından sonra, binlerce şirket çökmüş ve işsizlerin sayısı iki katına çıkarak 1.5 milyona yükselmişti.

Asya'da yaşanan krizde en büyük darbeyi yiyen Güney Kore'de, ekonomik sorunlar yüzünden günde 25 kişinin intihar ettiği açıklandı. Gazetelerde, ‘‘IMF intiharlarının bilançosu üç ayda 2 bin 288'i buldu’’ haberleri yer aldı.

Filipinler'de 43 bin kişi işten çıkarıldı

FİLİPİNLER'de, Asya krizinin etkileri dolayısıyla yılın ilk üç ayında, 43 bin işçinin işine son verildi. Çalışma ve İstihdam İstatistikleri Bürosu'nca yapılan açıklamada, 18 bin 566 kişinin sürekli, 20 bin 824 kişinin ise geçici olarak işlerini kaybettikleri bildirildi. Büro, 3 bin 955 kişinin daha işini kaybetmesinin beklendiğini açıkladı. Filipinler Çalışma

Bakan Vekili Jose Espanol da işten çıkartılmalar üzerine, diğer şirketlere, ‘‘işlerine son verilen kişileri işe almaya öncelik vermeleri’’ çağrısında bulundu. Şirketler, kriz dolayısıyla, ürünlerine olan talebin düşmesi, üretim maliyetlerinin yükselmesi, ülkenin para biriminin değer kaybetmesi ve ham madde sıkıntısı ile karşı karşıya bulunuyorlar.

Japon hükümeti halk desteğini kaybediyor

Japonya Başbakanı Ryutaro Hashimoto, halkın desteğini kaybediyor. Yomiuri Shimbun gazetesinde yayımlanan kamuoyu yoklamasına göre, araştırmaya dahil edilen kişilerden sadece yüzde 31'i hükümete destek verdi. Japonya'da yönetime halk tarafından verilen destek böylece son beş yılın en düşük düzeyine indi. Araştırmada, katılanların yüzde 55.3'ü Hashimoto liderliğindeki hükümeti desteklemediklerini bildirdiler.

Hükümete verilen destek, mart ayında yapılan bir önceki kamuoyu araştırmasına göre yüzde 4.4 puan düştü. Hükümet aleyhinde olanların oranı ise yüzde 4 puan yükseldi. Diğer bir kamuoyu yoklamasında da Hashimoto'ya verilen desteğin yüzde 37.1 olduğu ortaya çıktı. Kamuoyu araştırmalarında hükümete olumsuz puan verenlerin, Hashimoto'nun ekonomik polotikasından duydukları hayal kırıklığını dile getirdikleri görüldü.Yorumları Göster
Yorumları Gizle