GeriEkonomi IMF yüklü gündemle geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF yüklü gündemle geliyor

IMF yüklü gündemle geliyor
refid:3359906 ilişkili resim dosyası

IMF heyeti yarım kalan iki gözden geçirme ve 2006 bütçe hazırlıkları için yarın Ankara’ya geliyor. Giorgianni başkanlığındaki heyet, bütçenin TBMM’ye sunulacağı 17 Ekim öncesinde beş gün boyunca makroekonomik rakamlar üzerinde yoğun mesai yapacak. Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, bir aylık bir moladan sonra yarın yüklü bir gündemle tekrar Türkiye’ye geliyor.

Stand-by anlaşması kapsamındaki 1. Gözden Geçirme tamamlanmadan, geçen ay ikincisine başlayan IMF heyetinin bu ziyaretinde, iki gözden geçirmenin birleştirilip birleştirilmeyeceği belli olacak.

YARIM KALMIŞTI:

IMF’nin 2. gözden geçirme çalışmaları Washington’da geçen ay yapılan IMF-Dünya Bankası Sonbahar Toplantıları nedeniyle tamamlanamamıştı. Ancak IMF’nin 1. Gözden Geçirmesi de Bankacılık Kanunu ve Sosyal Güvenlik Yasası’nın çıkmaması dolayısıyla Temmuz ayında yarım kalmıştı. Türkiye Masası Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyetinin, bu ziyaretindeki öncelikli gündem maddesi, Anayasa gereği 17 Ekim’de TBMM’ye sunulmak zorunda olan 2006 yılı bütçe kanunu tasarısı. IMF yetkilileri, 12 Ekim-17 Ekim tarihleri arasında, ağırlıklı olarak 2006 yılına ilişkin, makroekonomik hedeflere odaklanacak. Özellikle, yüzde 5 olarak belirlenen enflasyon hedefi ile Milli Gelir’in yüzde 6.5’i olarak duyurulan faiz dışı fazla hedeflerinde, hükümetin talebi yönünde değişiklik yapılıp yapılmayacağına ilişkin tartışmaların, bu ziyarette öne çıkması bekleniyor. Bütçenin gelir ve harcama ayağına ilişkin dokuz aylık veriler de gözden geçirilecek. Sosyal güvenlik açıkları nedeniyle, bütçenin başka kalemlerinden kaydırma yoluyla ek tedbir alınabileceği belirtiliyor.

TUTUMU ESNEYECEK Mİ:

IMF İcra Direktörleri Kurulu, ‘ön koşul’ niteliğindeki iki yasanın geçmemesi nedeniyle, 1. Gözden Geçirme’nin kredisi olan 833 milyon doları serbest bırakmamıştı. İki gözden geçirmenin toplam kredisi 1.6 milyar dolara ulaşıyor. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiği ve geçen hafta Plan Bütçe Komisyonu’ndan aynen geçen Bankacılık Kanunu’nun önümüzdeki hafta Genel Kurul’da yasalaşması bekleniyor. Ancak diğer ön koşul olan 200 maddelik Sosyal Güvenlik Reformu’nun yasalaşmasının ‘en erken’ yılsonunu bulabileceği ifade ediliyor. Bu tablo karşısında IMF’nin nasıl bir karar alacağı merak ediliyor. Bazı uluslarararsı bürokratlar, AB’nin olumlu etkisi nedeniyle, IMF’nin Sosyal Güvenlik Yasası çıkmadan da onay verebileceği seçeneği üzerinde duruyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle