GeriEkonomi IMF yarın TOBB'u ziyaret edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF yarın TOBB'u ziyaret edecek

IMF heyeti yarın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) ziyaret edecet. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, IMF`den kaynak talepleri bulunmadığını belirterek, ``Yeter ki mevcut kaynakları serbest bıraksınlar`` dedi.

İki günden bu yana oda ve borsaların sorunlarını yerinde tespit etmek amacıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi`nde çeşitli illeri ziyaret eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, çeşitli soruları yanıtladı.

Bir soru üzerine, 10. gözden geçirme toplantıları nedeniyle Türkiye`de bulunan Juha Kahkonen başkanlığında Türkiye`de bulunan IMF heyetinin yarın TOBB`a bir ziyaret gerçekleştireceğini belirten Hisarcıklıoğlu, IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlarla TOBB olarak bir diyalog süreci başlattıklarını bildirdi.

IMF heyetinin yarınki ziyaretleri sırasında 22 Ekim tarihinde ekonomi kurmaylarına sundukları raporunda bulunan konuları ileteceklerini belirten Hisarcıklıoğlu, bunların popülist yaklaşımlar içermediğini, reel sektörün yeniden üretebilecek pozisyona geçmesini hedeflediğini kaydetti.

"MEVCUT KAYNAKLARI SERBEST BIRAKSINLAR"

Bir başka soru üzerine, IMF`nin Türkiye`ye aktaracağı kaynakla ilgili TOBB olarak herhangi bir taleplerinin bulunmadığını da ifade eden Hisarcıklıoğlu, ``Yeter ki mevcut kaynakları serbest bıraksınlar`` dedi.

Hisarcıklıoğu, söz konusu görüşmede KDV indiriminin kapsamının genişletilmesi konusunu da IMF heyetiyle yapacakları görüşmede dile getireceklerini söyledi.

"GIDA ÜRÜNLERİNDE KDV İNDİRİMİ İSTİYORUZ"

KDV`de yapılan indirimin otomotiv ve beyaz eşya sektörleriyle sınırlı tutulmasını eleştiren Hisarcıklıoğlu, bunun halkın da tepkisine neden olduğunu kaydetti.

Türkiye`de beş ayrı KDV oranı bulunduğunu, bunların sayısının ikiye indirilmesini ve ürünlere uygulanan KDV oranlarındaki tutarsızlıkların giderilmesini de istediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, ``Önümüz kış ve Ramazan. Bu nedenle gıda maddelerindeki KDV oranlarının yeniden gözden geçirilmesi lazım`` dedi.

KDV`de yapılan indiriminin vergi kaybına neden olmacağını, aksine yüksek oranlı KDV`ler nedeniyle bu ürünlerde vergi kaçağı bulunduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, Bakanlar Kurulu`nun istemesi halinde indirime gidilen sektörlerde süre uzatımına gidilebileceğini de ifade etti.

Reel sektörün devletten parasal anlamda bir desteğe ihtiyacı bulunmadığını da belirten Hisarcıklıoğlu, devletten sadece önlerinin açılmasını istediklerini belirterek, böylece sistemin doğru olarak yerine oturtulacağını vurguladı.

KOMŞULARLA TİCARETİN ARTTIRILMASI

Türkiye`nin sorunlarını aşabilmesi için komşuları ile ticaretin arttırması gerektiğini de belirten Hisarcıklıoğlu, bu amaçla bir strateji hazırladıklarını ifade ederek, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile ilgili bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Türkiye`nin komşularından korkmasını gerektirecek bir durumu bulunmadığını, çünkü Türkiye`nin ihracatının yüzde 90`ının sanayi malından oluştuğunu, bunların yüzde 55`inin ise OECD ülkelerine yapıldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, Türkiye`nin kalite ve taahhütlerini yerine getirme noktasında bir sıkıntısının bulunmadığını ifade etti.

Bu doğrultuda Türkiye`nin komşularına daha rahat mal satabileceğini de belirten Hisarcıklıoğlu, Suriye ile ticaretin artırılabilmesi için burada bir gümrük kapısına ihtiyaç bulunduğunu, bunun için Habur Gümrük Kapısı`na işlerlik kazandırılmasının önemli olduğunu kaydetti.

HABUR İÇİN MÜSTEŞARLARLA TOPLANTI

Habur kapısının yeniden faaliyete sokulmasına ilişkin bir başka soru üzerine de Hisarcıklıoğlu, Habur Gümrük Kapısı`na yeniden işlerlik kazandırılması gerektiğini belirterek, kapının kapalı olması nedeniyle 75 bin tankerin takozda beklediğini, bu durumdan aileleriylebirlikte yaklaşık 500 bin kişinin olumsuz eklendiğini anlattı.

Hisarcıklıoğlu, kapıya yeniden işlerlik kazandırılması amacıyla Ankara`da ilgili müsteşarlarla birlikte bir toplantı yapılacağını bildirdi. Bu toplantıya Gümrük Müsteşarı, Dış Ticaret Müsteşarı, Hazine Müsteşarı ve gerekli görülmesi halinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarının da davet edileceğini söyledi.

Bu toplantıda Habur sorunun aşılabilmesi için Odalar Birliği olarak ne tür bir katkı sağlayabileceklerini görüşeceklerini söyledi.

HAZİNE`DE 200 TRİLYON LİRALIK FON

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hazine`de KOBİ`ler ile yarım kalmış yatırımların tamamlanması için 200 trilyon liralık bir fon bulunduğunuda belirterek, geçen sene bu fonun faaliyette olmadığını, içinde bulunulan ekonomik kriz nedeniyle bu fona işlerlik kazandırılması gerektiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, ``Bu fona tekrar işlerlik kazandırıp harekete geçireceğiz. Bu konuda Hazine ile mutabakat sağladık sayılır`` diye konuştu.

``TALEPLERİMİZ KARŞILANMAZSA BİR TAVIR BELİRLEYECEĞİZ``

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Reel Sektörün Sorunları toplantısında mali miladın kaldırılması, enflasyon muhasebesi sistemine geçilmesi, yurtdışına çıkışlarda alınan 50 dolarlık fonun kaldırılması gibi taleplerinin hatırlatılarak, bu taleplerin yerine getirilmemesi halinde ne yapacaklarına ilişkin bir soru üzerine şunları kaydetti:

``Tahmidiyorum Taleplerimizi bu ayın 15`ine kadar neticelendireceğiz. Olumlu mu, olumsuz mu neticelenir onu bilemiyorum.Ama şu anda görüşmelerimizin devam etmesi nedeniyle bunu olumlu olarak telakki ediyorum. İnşallah olumlu neticelenir. Neticelenmezse Yönetim Kurulumuz toplanıp oda ve borsa başkanlarımızla görüşerek bir tavır alınması konusunda karar verecek.``

Yorumları Göster
Yorumları Gizle