GeriEkonomi IMF ve DB fakir ülkelere yardım edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF ve DB fakir ülkelere yardım edecek

Kanada Maliye Bakanı Paul Martin, mevcut ekonomik durgunluğa rağmen zengin ülkelerin, 11 Eylül saldırılarının artçı şoklarından en fazla etkilenen fakir ülkelere yardım edebileceklerini söyledi ve ''Ekonomik olumsuzlukların asıl yükünü fakir ülkeler çekiyor'' dedi.

Kanada'nın başkenti Ottawa'da, G-20 toplantısının ardından dün düzenlenen Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Kalkınma Komitesi oturumundan sonra basın toplantısı yapan Martin, ''ABD'deki 11 Eylül saldırıları sadece bizlerin ekonomilerini değiştirmedi, bu olumsuz durumun asıl yükünü en fakir ülkeler çekiyor, bunu unutmamalıyız'' diye konuştu.

Martin, G-20 ülkeleri, IMF ve Dünya Bankası yetkililerinin, terörist gruplara yönelik mali kaynakların engellenmesi ve ekonomik durgunluktan etkilenen fakir ülkelere yardım edilmesi konusunda genel olarak görüş birliği içinde olduklarını söyledi.

Paul Martin, IMF ve Dünya Bankası yetkililerine, Kanada yönetimi olarak dış yardımlar için daha fazla para harcayacaklarını söylediğini aktardı ve ''Bütün ülkelerin dış yardım miktarlarını yükseltmelerinin önemli olduğunu ve bu konuda bazı adımlar atılmasının hayati olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Bu arada, ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill önceki gün yaptığı açıklamada, dış yardımların arttırılması görüşüne Washington yönetiminin pek destek vermediği mesajını verdi. O'Neill, geçen yarım yüzyıl içinde dış yardımlar için çok fazla para harcandığını, karşılığında ise çok az fayda sağlandığını söyledi.

ABD'li bakan, ''Sadece dış yardım sağlamakla kalmayıp, gerçek anlamda bir ekonomik kalkınma yoluyla insanların yaşam şartlarında değişiklik yaratılması hedefinde kararlı olma vakti artık geldi'' diye konuştu.

Öte yandan, İngiltere Maliye Bakanı Gordon Brown ise, O'Neill'in bu görüşlerinin aksine, dış yardımların etkili bir şekilde arttırılması görüşüne destek verdi. Brown, global ekonomideki durgunluğun en fazla fakir ülkelerin ekonomilerine etkisi olduğunu vurgulayarak, dış yardım bütçelerinin iki katına çıkarılması çağrısında bulundu. Gordon Brown, ''Kalkınmış ülkeler, kalkınmaya destek sağlama sorumluluğunu üstlenmeye hazır olmalı'' diye konuştu.

WOLFENSOHN: EKONOMİDEKİ DURGUNLUK GÖREVLERİMİZİ ZORLAŞTIRIYOR

IMF Başkanı James Wolfensohn da, zengin ülkelerin fakir devletlerin yardım ihtiyacını karşılamaya her zamankinden daha fazla duyarlı olduğunu, ancak global ekonomideki durgunluğun bu görevi çok zor hale getirdiğini söyledi.

Wolfensohn, Ottawa toplantısında yapılan görüşmelerde, kalkınmaya destek konusuna önemli ölçüde yer verildiğine dikkat çekti, ancak bu konuda bir uzlaşmanın henüz sağlanmış olmadığının altını çizdi. IMF Başkanı, toplantıyla ilgili verdiği bilgide, özel sektör yatırımlarının önemi üzerinde durulduğunu da söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle