GeriEkonomi IMF ve AB’nin Yunanistan’la 30 bin memur pazarlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF ve AB’nin Yunanistan’la 30 bin memur pazarlığı

IMF ve AB’nin Yunanistan’la 30 bin memur pazarlığı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkililerinden oluşan ‘Troyka heyeti’nin Yunanistan’da yürüttüğü incelemeden 30 bin kamu çalışanının bir yıllığına işlerinin ‘askıya alınması’ kararı çıktı.

İflas etmemek adına kurtarma paketinin altıncı dilimi olan 8 milyar Euro’yu garantilemek için Troyka’nın isteklerini büyük ölçüde yerine getirecek olan Yunanistan’ın, yıl sonuna kadar 30 bin çalışanı yedeğe çekme konusunda Troyka’ya söz verdiği belirtiliyor.

İzne ayrılmış sayılacaklar

Taraflar arasında yapılan görüşmelere göre, ücretli izne ayrılmış gibi olacak çalışanlara maaşlarının yüzde 60’ı bir yıl boyunca ödenmeye devam edilecek. Askıya alınan çalışanlar, yıl sonunda yeni iş bulamazlarsa maaşları tamamen kesilecek. Hükümetin ayrıca, yarın parlamentoda vergi artırımı, kamu çalışanlarının maaşlarında yaklaşık yüzde 20 indirim ve 2015 yılına kadar devlet çalışanlarının beşte bir oranında azaltma yoluna gidilmesini gündeme getireceği de öne sürülüyor.

Gençleri işte tutma çabası

Yunanistan hükümeti ve Troyka yetkililerinin kamu çalışanlarının nasıl işten çıkarılması gerektiği konusunda çalışmalarını sürdürdüğü belirtilirken, hükümetin çalışanları daha düşük maaşla işlerinin başında tutmaktan yana olduğu kaydedildi. Yunanistan Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos’un söz konusu değişiklikleri, emeklilik yaşına yakın olan çalışanlar üzerinde uygulamayı düşündüğü ancak bazı genç çalışanların da bu kesintilerden etkilenebileceği iddia edildi. Troyka’nın, hükümetle beraber son kararını bugün açıklaması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle