GeriEkonomi IMF: Türkiye'den çok memnunuz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF: Türkiye'den çok memnunuz

IMF Başkanı Köhler, 10. gözden geçirme görüşmelerinden memnun kaldıklarını belirtti.IMF İcra Direktörleri Kurulu ek kaynağa ilişkin olarak bugün gayri resmi bir toplantı yapacaklar.

Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, 10. Gözden Geçirmeyi tamamlayarak bugün Türkiye`den ayrıldı.

 

IMF GÖRÜŞMELERDEN MEMNUN
IMF heyeti Ankara görüşmelerinden memnun kaldı. IMF Başkanı Köhler, bugün düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile ilgili soruları cevapladı. Köhler, Türkiye'nin durumunu gayet iyi anladıklarını ve Türk yetkililerinin üzerlerine düşüni yerine getirdiğini söyledi. "Tam bir anlaşmaya sahibiz" diyen Köhler, İcra Kurulu'nda çok olumlu bir tartışmanın yaşanacağını belirtti.


10. Gözden Geçirme`de hiç bir pürüz çıkmadığı belirtilirken, ``IMF teknik bazda, Türkiye`nin ek finansman ihtiyacı olduğunu`` kabul etti.

Öte yandan, teknik bazı sorunlar nedeniyle, Juha Kahkonen`in, dün IMF İcra Direktörleri`yle gerçekleştirmeyi planladığı video konferansın gerçekleştirilemediği öğrenildi.

IMF İcra Direktörleri, 10. Gözden Geçirme ve ek finansman ihtiyacı konusunda diğer yollardan bilgilendirilirken, İcra Direktörleri`nin, bugün Washington`da ``gayri resmi`` bir toplantı yaparak, 10. Gözden Geçirme raporunu ve ek finansman ihtiyacı konusunu değerlendirecekleri öğrenildi.

KAYNAK 9 MİLYAR DOLARIN ALTINDA OLMAYACAK

Türkiye`ye verilecek ek finansmanın miktarının, İcra Direktörleri ve G-7`ler tarafından daha sonra netleştirileceği belirtilirken, iç borçların sürdürülmesi açısından, bu kaynağın 9 milyar doların altında olamayacağı ve bu kaynağın büyük bir ihtimalle Stand By düzenlemesiyle verilebileceği kaydediliyor.

Ek kaynağın, IMF`nin, Stand By, Ek Rezerv Kolaylığı, Süresi Uzatılmış Fon Kolaylığı gibi diğer enstrümanların bir kombinasyonuyla da sağlanabileceği, gerek ek kaynak miktarı, gerek kredinin türü ve şartlarının henüz kesinleştirilmediği ifade ediliyor.

Bu arada, tasarruf önlemleri paketinde yaklaşık 7 katrilyon lira olarak tespit edilen rakamın, sosyal kesimleri desteklemek amacıyla daha düşük tutulabileceği, fakat faiz dışı fazladaki yüzde 6.5`luk hedefi tutturmak için gerekli olan aradaki farkın ek finansmandan karşılanabileceği kaydediliyor.

3 MİLYAR AY SONUNA KADAR GELİYOR

10. gözden geçirme konusunda bir problem olmadığı belirtilirken, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun bu ay sonuna kadar 3 milyar dolarlık kredi dilimini serbest bırakacağı kaydediliyor.

DERVİŞ KANADA'YA GİDİYOR

Devlet Bakanı Derviş, IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantılarına katılmak üzere yarın Kanada'ya gidecek. IMF Türkiye Masası Şefi Kahkonen'in de katılacağı toplantıların ardından, Derviş yönetimindeki ekonomi heyetinin Washington'a geçerek IMF Başkanı Köhler ve Bush yönetimiyle ek kaynak konusunda görüşecek.

Ek kaynağın limiti ve tarihi yılsonuna kadar belli olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle