GeriEkonomi IMF: Türkiye’nin milli geliri 1.2 trilyon liraya çıkar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF: Türkiye’nin milli geliri 1.2 trilyon liraya çıkar

Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri, Türkiye ekonomisinin, üretimde kriz öncesi düzeyi aşarak ve işsizliği önemli ölçüde azaltarak, 2010 yılı boyunca gösterdiği güçlü iyileşmeden memnuniyet duyduklarını belirtti.

IMF İcra Kurulu’nun 11 Şubat’ta tamamladığı İkinci Program Sonrası İzleme görüşmeleri sonrası hazırlanan “Kamu Bilgi Uyarısı”nda, direktörlerin memnuniyeti dile getirilirken, cari açığa ilişkin de uyarı yer alırdı. Sermaye akışlarının süreceği beklentisi karşısında iç talebin güçlü olmaya, cari açığın ise yüksek kalmaya devam edeceği tahminini aktaran direktörler, 2011’deki yüzde 4.5 büyümeyle ilgili şu yorumu yaptı: “Baskılanmış ihracat yanında İthalatta güçlü büyüme ve yüksek enerji fiyatlarının, cari açığı GSYİH’nın yüzde 7’sine yükselteceği tahmin ediliyor. Yılın ilk aylarından sonra baz etkinin ortadan kalkmasından sonra enflasyonun, yıl sonunda artan talep ve maliyet baskıları nedeniyle yüzde 6.5’a ulaşacağı bekleniyor.”
‘Mali daralma’ çağrısı
Ancak, bu sermaye akışının aniden tersine dönmesi riskine karşı uyarıda bulunan direktörler, “Bu kırılganlıklar, mali ve makro ihtiyati daralmanın kombinasyonu, daha kısıtlayıcı likidite koşulları ve rekabetçiliği artırıcı yapısal reformlar yoluyla etkin şekilde ele alınabilir” ifadesini kullandı.
1 trilyon lirayı aşar
2009 itibariyle kişi başına milli gelirin 8 bin 711 dolar olduğunu hesaplayan IMF’nin 2011’de Türkiye ekonomisine ilişkin bazı öngörüleri şöyle oldu:
Türkiye’nin GSMH’si 2010’da 1 trilyon duvarını aşarak, 1 trilyon 114 milyar, 700 milyon lira olarak hesaplandı. GSYİH’nin bu yıl 1 trilyon 239 milyar 800 milyon liraya ulaşması bekleniyor.
Büyüme 2011’de yüzde 4.5 olacağı tahmin ediliyor. Özel tüketim büyüme oranı yüzde 6.1, özel sabit sermaye yatırım büyüme oranı ise yüzde 6.6 olması bekleniyor.
2011’de 12 aylık dönem sonu TÜFE yüzde 6.5, ÜFE ise 6.7 artacağını tahmin ediyor.
Cari açıkyüzde 7, brüt dış borç GSYİH’nın yüzde 42.7’si, net dış borç yüzde 27.7 olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle