GeriEkonomi IMF Türkiye Masası’na Rachel Van Elken geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF Türkiye Masası’na Rachel Van Elken geliyor

IMF’nin yeni Türkiye Masası Şefi Rachel Van Elken olacak. 3 yılı aşkın süredir IMF Türkiye Masası şefliği görevini yürüten Lorenzo Giorgianni’nin görev süresi tamamlanırken, yeni dönemde onun yerine Rachel Van Elken görev yapacak. Fon’un yeni Türkiye masası şefinin resmi olarak belirlendiği ancak ne zaman göreve başlayacağının henüz belli olmadığı belirtildi.

Bankacılık uzmanı

IMF’nin kıdemli ekonomistlerinden olan Rachel Van Elken, Avrupa Birliği’ne (AB) geçiş ve uyum süreci, bankacılık ile ekonomik büyüme konusundaki uzmanlığıyla tanınıyor. Elken, Doğu ve Orta Avrupa ülkelerinin, Avrupa Birliğine geçiş dönemlerinde de etkin olarak rol almıştı. Rachel Van Elken’in, hem Avrupa Birliği sürecini hem de Türkiye ekonomisini bilmesi nedeniyle, Avrupa Birliği sürecinde de Türkiye’ye katkısının olacağı ifade ediliyor. Daha önce Türkiye Masası Şefliği yapmış olan IMF uzmanlarının hemen hepsi, şimdi Fon’da etkin görevlerde bulunuyorlar. Türkiye’ye ekonomik kriz dönemlerinde bakan Carlo Cottarelli, kurumun en etkin birimlerinden olan Mali İşler Bölümü başkanlığına getirilirken, Rıza Moghadam ve Odd Per Brekk de kurumun en etkili bölümlerinde görev yapıyorlar.

Program sonrası izleme sürecek

TÜRKİYE’
nin, IMF’den aldığı kotanın üstündeki kaynak nedeniyle, Program Sonrası İzleme’ye zaten otomatik olarak girdiğini belirten yetkililer, hiçbir anlaşma olmasa bile Program Sonrası İzleme’nin zaten süreceğini vurguluyorlar. Giorgianni, daha önce yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin, şuan için IMF’den yeni bir kredi içeren bir anlaşmaya ihtiyacının olmadığını belirtmiş ve "asıl önemli olan makro ekonomik disiplinin sürmesi ve ekonomik başarıya ulaşması, IMF olsun veya olmasın" şeklinde konuşmuştu. Giorgianni, güvenilirliğin çok çalışma ve iyi politikalarla kazanılabildiğine işaret ederek bunların uygulanması durumunda Türkiye’nin, IMF programı olmadan da yoluna devam edebileceğini vurgulamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle