GeriEkonomi IMF-Türkiye ilişkileri İngiliz basınında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF-Türkiye ilişkileri İngiliz basınında

Uluslararası Para Fonu (IMF)'nun Türkiye'ye 10.4 milyar dolarlık bir paketle destek olacağını açıklaması İngiliz basınında büyük yankı buldu.

Habere yarım sayfa ayıran The Guardian gazetesi IMF'nin açtığı krediyle Türkiye'yi yeni bir "deneme sürecinin" içine soktuğunu belirtirken, geçtiğimiz haftalarda bankacılık sektöründe yaşanan krizin pekçok analisti ürküttüğünü, piyasadaki bu sıkıntının Rusya ve Doğu Avrupa'ya da sıçrayacağı kaygısının yaşandığını kaydetti.

Türk ekonomisinin yaşayacağı başarısızlığın aynı zamanda IMF için de bir prestij kaybı olacağını hatırlatan gazete, geçtiğimiz haftalarda yaşanan krizin ardında yer alan nedenleri de uzun uzun anlattı.

Guardian, Türkiye'de hükümetin pekçok ekonomik reformu gerçekleştirmek için kollarını sıvadığını da hatırlatırken, piyasaların Türk hükümetinin verdiği bu sözleri yerine getirip getirmediğini yakından takip edeceğine de dikkat çekti.

Gazete IMF'nin 10.4 milyar dolarlık desteğinin birkaç kademede ödenmesiyle ilgili planı da, Para Fonu'nun Türkiye'deki hükümetin "programa uyacağını garantilemek" isteğine bağladı.

Türkiye'ye acil kredi

The Independent gazetesi de konuyla ilgili haberinde IMF'nin Türkiye'deki krizi sona erdirmek için acil krediyle müdahalede bulunduğuna dikkat çekti.

IMF'nin söz konusu desteğinin Türk hükümetinin özelleştirmeye hız verme ve bankacılık söktürendeki reformları gerçekleştirme konusunda verdiği sözün ardından geldiğini belirten gazete, desteğin açıklanmasıyla piyasada toparlanmanın ilk işaretlerinin görülmeye başlandığını anlattı.

Financial Times gazetesi ise konuyla ilgili haberinin başlığında IMF'in verdiği desteğin 10.4 milyar dolar çıkmasının sürpriz bir büyüklük olduğunu ve Türkiye'de piyasayı son derece olumlu etkilediğini bildirdi.

Gazete, hükümetin bu olumlu gelişmenin ardından bankacılık sisteminde yapacağı reformların hızlanacağı sinyalini verdiğini de belirtirken, Başbakan Bülent Ecevit'in özelleştirmenin de hızlanacağına dair sözlerine dikkat çekti.

Gazete, "söz konusu önlem alınmasaydı son günlerde bankacılık sektöründe yaşanan kriz Türkiye'de yeni bir devalüasyon ve üç yıllık IMF programının çökmesiyle sonlanabilirdi" yorumunda da bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle