IMF: Tüpraş’ta sizi kutlarız özelleştirme çok iyi gidiyor

Gonca ŞENAY / ANKARA, (DHA)
15.09.2005 - 02:03 | Son Güncelleme:

Tüpraş’ın yüzde 51’lik hissesinin, bekleninin üzerinde bir fiyatla satılması IMF’yi de memnun etti. IMF heyeti, Ankara’da ziyaret ettikleri ÖİB Başkanı Metin Kilci’yi Tüpraş ihalesinde gösterilen performanstan dolayı kutladı.

İKİNCİ ihalede toplam değeri 8 milyar doların üzerine çıkacak şekilde özelleştirilen Tüpraş, Uluslararası Para Fonu’nu (IMF) da sevindirdi. Stand-by incelemesi için Türkiye’de bulunan IMF heyeti, Ankara’daki temaslarını yoğunlukla Hazine Müsteşarlığı’nda sürdürürken, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ile bir araya geldi. IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyet, Tüpraş ihalesi ile ilgili Kilci’yi kutladı.

İYİ GİDİYORSUNUZ:

Giorgianni ile de IMF’nin Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, Kilci’ye Tüpraş ihalesinde Özelleştirme İdaresi’nin gösterdiği performanstan dolayı kutladı. Daha önce Telekom ihalesinin hemen öncesinde Kilci ile görüşen heyet, Telekom ve Tüpraş ihalesinin başarıyla tamamlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Giorgianni, ‘Özelleştirmedeki gelişmeler çok iyi’ diye konuştu.

HAZİNE’YE TRANSFER:

IMF yöneticileri, 2005 yılında özelleştirme İdaresi’nin Hazine’ye transfer etmesi gereken 1 milyar dolar konusuna gündeme geldi. Kilci, bu rakamın aşıldığını 1 milyar 300 milyon dolara ulaşıldığını kaydetti. Metin Kilci, ‘Yıl sonuna kadar toplam ne kadar transfer gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz?’ sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

ERDEMİR’İ DE ANLATTI:

Görüşmede, IMF yöneticileri, Özelleştirme İdare’sinin bundan sonraki ihale takvimi üzerinde de durdu. Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Erdemir, elektrik dağıtım bölgeleri ve Başak Sigorta’nın özelleştirilmesiyle ilgili çalışmaları ve gelinen aşama hakkında bilgi verdi. IMF’nin büyük önem verdiği kamu bankalarının özelleştirmesi konusunun ise bu görüşmede gündeme gelmediği belirtildi.

20 milyar dolara uzanıyoruz

TÜRK Telekom ve Tüpraş gibi büyük özelleştirmelerin art arda gerçekleştirilmesiyle birlikte, özelleştirmede bu yıl ‘rekor üzerine rekor’ kırılırken, özelleştirme rakamı 20 milyar dolara gidiyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından bu yıl gerçekleştirilen özelleştirmelerin tutarı 13 milyar 894 milyon doları geçerken, Atatürk Havalimanı ihalesi ile birlikte özelleştirme toplamı, şimdiden 16.9 milyar dolara ulaştı. Eylül sonunda son tekliflerin alınacağı Erdemir’de özelleştirmenin gerçekleştirilmesi durumunda, özelleştirme rakamının daha da yukarı çıkması bekleniyor. Verilere göre yılbaşından bu yana ‘satış veya devri’ tamamlanan kuruluşların özelleştirme tutarı, 4 milyar 348 milyon doları buldu. Bunlar içinde Ataköy Turizm, Otelcilik ve Marina, Eti Aliminyum’un satışı, KTHY’de hisse satışı ve Petkim’in halka arzı gibi özelleştirmeler yer alıyor. İhalesi yapılan, ancak devri henüz gerçekleşmeyen ihaleler ise 12 milyar 546 milyon doları bulurken, bunların başında Türk Telekom ve Tüpraş geliyor. Tekel’e ait ikiz kuleler ile araç muayene istasyonları ve Mersin Limanı da devir için sırada bekliyor. Böylece bu yıl yapılan özelleştirmelerin tutarı 16 milyar 894 milyon doları buluyor.

Tüpraş, Koç’a hayırlı olsun, Erdemir’de yokuz

SABANCI
Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Erdemir’e teklif vermeyeceklerini söyledi. Sabancı, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci’yi makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Sabancı, görüşmenin ardından gazetecilerin sorusu üzerine, Kilci’ye bir nezaket ziyaretinde bulunduğunu ifade etti. Güler Sabancı, Erdemir’e teklif verip vermeyeceklerinin sorulması üzerine, teklif vermeyeceklerini söyledi. Sabancı, Koç Grubu’nun TÜPRAŞ ihalesini kazanmasıyla ilgili olarak ise ‘Hayırlı olsun’ ifadesini kullandı.

Tüpraş’a bakın Erdemir’i anlayın

ZONGULDAK
’IN’ın Ereğli İlçesi’nde kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) T.A.Ş. Genel Müdürü Fadıl Demirel, ‘TÜPRAŞ’ın özelleştirilmesindeki rakamı görenler, sanırım ERDEMİR’in rakamını da anlayacaklardır’ dedi. Demirel, şöyle konuştu:

‘ERDEMİR markadır. Türkiye’de ihracat rekorları kırıyorsa birçok sektörlere ürün veren fabrikamızın emeği vardır. TÜPRAŞ’ın özelleştirilmesindeki rakamı görenler, sanırım ERDEMİR’in rakamını da anlayacaklardır.

Türk-İş: Çocuklarımızın yarınlarını satıyorlar

TÜRK-İŞ
Başkanı Salih Kılıç, ‘Tüpraş’ın, Telekom’un, Petkim’in, Erdemir’in, enerjimizin, madenlerimizin, limanlarımızın satışı; ülkemizin geleceğinin, çocuklarımızın yarınlarının satışıdır’ dedi. Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısının başında konuşan Kılıç, şunları söyledi:

ÇİFTE STANDART OLMASIN Kamuyu yok etme, sosyal devleti ortadan kaldırma aracı haline gelen özelleştirmeler, en stratejik kuruluşların satışına kadar vardı. Bu kuruluşların çoğunluk hisseleri kesinlikle kamuda kalmalı. Ülkemizde yeni yerli ve yabancı tekeller yaratılmamalı.

ABD’DE KAMU PAYI YÜZDE 32 Birçok OECD ülkesinde kamu payı Türkiye’nin çok üzerinde. Bu oran ABD’de yüzde 32, Almanya’da yüzde 49, Fransa’da yüzde 53 İngiltere’de yüzde 41. ‘Bu kuruluşlar yabancıya gitmesin, yerlide kalsın’ diyen işverenler çifte standart içinde.

ŞİDDETLE KINIYORUZ Sendikalaşma hakkımızı engelleyen işverenleri şiddetle kınıyoruz. Bölgesel asgari ücret istemi, asgari ücreti daha da düşürmeye yönelik. Buna asla evet edemeyiz.

BENZİNE YÜZDE 35 ZAM Türkiye’de bir yıllık enflasyon yüzde 7-8 düzeyinde. Benzine son bir yılda yüzde 30-35 zam yapıldı. Hükümet kaşıkla verdiğini kepçeyle alıyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı