GeriEkonomi IMF tartışması büyüdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF tartışması büyüdü

ULUSLARARARASI Para Fonu'nun (IMF) kadrosuna ve politikalarına yönelik olarak iki köşe yazarı arasında başlayan tartışmaya Osman Ulagay ve Ercan Kumcu da katıldı. Hürriyet Gazetesi yazarı Ercan Kumcu, Serdar Turgut'un IMF'nin kadrosuna ve politikalarına karşı eleştirilerini haksız bulurken; Milliyet Gazetesi yazarı Osman Ulagay, alternatif arayışların küçümsenmemesi gerektiğini belirterek, böyle bir tartışmanın yararlı olduğu görüşünde.

Hürriyet Gazetesi yazarı Serdar Turgut, Dünya Bankası eski Başkan Yardımcısı Joseph Stiglitz'in The New Republic dergisinde yayımlanan yazısından alıntılar yaparak IMF'nin standart reçetelerinin ve politikalarının artık işe yaramadığını öne sürmüştü.

Turgut'un IMF'e ideolojik bir bagajla yola çıktığını öne süren Akşam Gazetesi yazarı Deniz Gökçe ise ‘‘Herhalde sorunları yaratan IMF değildi’’ diyerek, IMF'yi savunmuştu.

Osman Ulagay

Alternatif arayış küçümsenmesin

MİLLİYET Gazetesi yazarı Osman Ulagay, alternatif arayışların küçümsenmemesi gerektiğini belirterek, böyle bir tartışmanın yararlı olduğunu söyledi. Ulagay, Serdar Turgut'un yazılarıyla geniş bir tartışmanın kapısını açtığını belirterek, şöyle devam etti:

‘‘Ben de köşemde bazı noktalarda bu tartışmaya katıldığımı zaten açıkladım. Serdar Turgut ile Deniz Gökçe arasındaki tartışma ise şimdilik, Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı görevinden geçen yılın sonunda ayrılan Joseph Stiglitz'in IMF'yi yerden yere vuran bir yazısı ve genel olarak IMF reçeteleri üzerine odaklanmış görünüyor. İki yıl önce İstanbul'daki bir toplantıda tanıştığım, daha sonra Davos'ta birkaç kez dinleme olanağı bulduğum Stiglitz, IMF reçetelerinin de dayanağını oluşturan 'Washington konsensusu'nu Dünya Bankası gibi bir kurumun içinden eleştirdiği için dikkatleri üzerine çekti. Stiglitz özellikle Asya krizi sonrasında, sermaye hareketleri serbestisinin sakıncalarını gündeme getiren çıkışlarıyla popüler oldu. Stiglitz'in çıkışları, IMF ve Dünya Bankası çevrelerinde ve Washington'da tabu sayılan Washington konsensusu'nu tartışma gündemine getirdiği için önemliydi bence, ama sanırım popülaritesi arttıkça biraz 'havaya girmeye' ve 'tribünlere oynamaya' başladı Stiglitz. The New Republic dergisinde yayınlanan ve Serdar Turgut'un dikkatini çeken yazısı da bu tavrın bir uzantısı gibi geldi bana. Sanki, 'IMF'ye ne kadar sert yüklenirsem o kadar ilgi çekerim' dünüşcesiyle yazılmış bir yazı.’’

‘‘IMF'ye atıp tutarak prim yapmak, solda ve sağda taraftar toplamak çok kolay bir şey’’ diyen Osman Ulagay, şunları söyledi:

‘‘Örneğin ABD'de IMF'nin ortadan kaldırılmasını isteyenlerin başında Milton Friedman gibi monetarist ekonomistler ve Cumhuriyetçi muhafazakarlar var. Aslına bakılacak olursa IMF (ve Dünya Bankası), küresel ekonominin kurumları olarak kurulmadıkları için bugünün dünyasında sık sık yaya kalıyorlar. Azce düşüp kapılarına gelen ülkeleri yanlış yönlendirilebiliyorlar. Ancak şu anda bu kurumlara alternatif olabilecek uluslararası kurumlar yok ve kalkınma yolundaki ülkelerin derdine derman olacak alternatif reçeteler de oluşturulmuş değil. Bunun böyle olması ise alternatif arayışlarını küçümsemek için bir neden değil tabii. Bu açıdan Stiglitz'in ve Serdar Turgut'un açtığı tartışma yararlı bence.’’

Ercan Kumcu

Serdar Turgut haksız

HÜRRİYET Gazetesi yazarı Ercan Kumcu, Stiglitz'in dolayısıyla Serdar Turgut'un IMF'nin kadrosuna ve politikalarına karşı eleştirilerinin haksız olduğunu söyledi. Kumcu, ‘‘Sermayenin serbestisi konusunda da, gerek dünya ekonomilerinin geldiği yapı, gerekse iktisat öğretileri, Deniz Gökçe'nin söyledikleri paralelinde gelişiyor. Bunun tersini söylemek, suyu tersine akıtmaya benziyor’’ dedi.

‘‘IMF'yi istemiyorsak, onun rolünü üstlenecek başka kuruluşlar bulmak zorundayız’’ diyen Kumcu, şöyle devam etti:

‘‘IMF gibi bir kurumu bu şekilde yıpratmak gereksiz. IMF, Amerikan idaresinin güdümündeymiş gibi izlenim sergiliyor. Asya ve Avrasya krizlerinde IMF'yi bu yıprattı. IMF'nin üstlendiği görevleri siyasi mekanizmaların çarpıtmaması durumunda IMF'yi eleştirecek çok fazla bir şey yok.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle