GeriEkonomi IMF: Sorun bir haftada çözülür
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF: Sorun bir haftada çözülür


IMF ile Türkiye arasında başta Türk Telekom konusu olmak üzere yaşanan gerginlik dün yerini daha ılımlı bir havaya bıraktı. IMF dün de yine ‘‘isimsiz bir yetkili’’nin ağzından, ‘‘Sorun bir haftaya kadar çözülür’’ mesajı verdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) isimsiz mesajlarla Türkiye ile tırmandırdığı türk Telekom gerginliğini, dün yumuşatma çabasına girdi. IMF'den yine ismini açıklamayan bir yetkili, dün de Türkiye'ye, ‘‘Çıkan pürüze bir çözüm bulunur. Sorun bir haftaya çözülür’’ dedi.

Önce IMF, ardından bu kurumla her zaman uyumlu hareket eden Dünya Bankası'nın Türkiye'ye verilecek kredilerle ilgili toplantıları ertelemeleri ve buna neden olarak da Türk Telekom'un gösterilmesi ile başlayan inatlaşma, dün karşılıklı olarak daha iyimser açıklamalarla aşılmaya çalışıldı.

IMF'den gelen haberler, 1.5 milyar dolarlık ikinci kredi dilimine ilişkin Türkiye ile yaşanan tıkanıklığın bir hafta içinde çözümleneceği yönünde. IMF'nin bunu umut ettiğini dile getiren bir IMF yetkilisi, IMF'nin amacının ‘‘kredi onayının planlandığı IMF İcra Direktörleri Kurulu toplantısının ertelenmesine yol açan pürüzlerin giderilerek, ikinci kredi diliminin Türkiye'ye verilmesi’’ olduğunu vurguladı.

‘‘Pürüzlerin kısa sürede, örneğin bir haftada giderilebileceğini düşünüyoruz’’ diyen yetkili, Türk Hükümeti'nden bankacılık sektöründe olduğu gibi Telekom'da da çözüme yönelik adımlar atılmasını bekmlediklerini kaydetti. Türk Hükümeti'nin bankacılık sektörüne ilişkin sorunlarının aşılması yönünde olumlu çalışmalar yaptığına değinen yetkili, Telekom üst yönetimi konusunda ise Türkiye'nin programdan saptığı iddialarını yineledi ve sözlerini şöyle tamamladı: ‘‘Bu pürüze de çözüm bulunacağını umuyoruz.’’

Bu arada ekonomi yönetimi de IMF'nin krediyi serbest bırakacağından umutlu. IMF'nin Türkiye'yi görüşeceği icra direktörleri kurulunu yakın bir tarihte taplayacağı ve 1.5 milyar dolarlık kredinin serbest bırakılacağı yönünde iyimser. Hatta ekonomi bürokratları arasında, hafta sonuna kadar bu sorunun çözümlenmesini bekleyenler bile bulunuyor.

DERVİŞ'İN İKNA ÇABASI

Washington'a varışında yorgun ve çok sıkıntılı olduğu dikkatleri çeken Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ise, IMF Başkanı Horst Köhler ile yarın yapmaları beklenen toplantıda, 1.5 milyar dolarlık ikinci kredi diliminin serbest bırakılmasına yönelik ilerleme sağlanmasına çalışılacak.

ABD'nin başkentine varış saatinin gazetecilere sızdırılmaması için sıkı talimatlar vermesine karşın, gazetecilere yakalanan Derviş, ABO, IMF ve Dünya Bankası yetkilileriyle biraraya geleceğini söylemekle yetindi. Washington'da ilk iş olarak IMF ve Dünya Bankası'nda görevli Türk yetkililerle Büyükelçilikte bir değerlendirme toplantısı yapan Derviş, görüşmelerini ağırlıklı olarak bugün yapacak. Derviş, başka IMF Başkanı Horst Köhler, ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Zoellick ile biraraya gelecek. Derviş'in ayrıca, bugün TSİ gece yarısından sonra bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle