IMF skandalı düşürdü, Euro’yu AB bakanları toparladı

Hürriyet Haber
17.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Khan’ın tutuklanması ile patlayan skandal nedeniyle Euro sabah saatlerinde hızlı değer kaybederken, AB Maliye Bakanlarının öğleden sonraki toplantısından gelen olumlu haberlerle toparladı. Sabah uluslararası borsalarda dolar karşısında 1.40’a kadar gerileyen Euro, öğleden sonra 1.42’nin üzerine çıktı.

İçerde risk iştahındaki düşüş dolarda yükselişi devam ettirdi. Dolar 1.59 liranın üzerinde işlem gördü. Faiz ise yüzde 9’a doğru hareket gerçekleştirdi. Piyasalarda AB Maliye bakanları toplantısına yönelik olarak IMF’de yaşanan skandal etkili oldu. Toplantıya IMF Başkanı Dominigue Strauss Kahn’ın yerine Mısırlı yardımcısı Nimet Şefik’in katılacağı haberi piyasaları rahatsız etti. Euro uluslararası piyasalarda değer kaybetmeye başladı. Dolar karşısında 1.40 seviyesine kadar gerileyen Euro ardından AB Maliye Bakanları toplantısından gelen olumlu haberlerle toparlanarak 1.42 seviyesine kadar yükseldi.  Yabancı yatırımcıların işlemleri ile sabah saatlerinde 1.60 lira sınırına dayanan dolar,  paritedeki gelişmeye paralel biraz geriledi. Valörlüde 1.5867 liradan işlem gören dolar, serbest piyasada 1.5900’dan kapandı.

AB’den, 78 milyar Euro’luk Portekiz paketine onay çıktı

Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları Portekiz için hazırlanan 78 milyar Euro’luk kurtarma paketini onayladı. Yunanistan ve Portekiz gündemiyle Brüksel’de toplanan Euro Bölgesi bakanlarından, Yunanistan konusunda ise bazı olumlu sinyaller alınmasına rağmen somut bir karar çıkmadı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı