GeriEkonomi IMF paketten memnun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF paketten memnun

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Avro Bölgesi'nde zorda kalan ekonomilere destek sağlamayı amaçlayan acil kurtarma paketinden memnun olduğunu bildirdi.

Strauss-Kahn yaptığı açıklamada, “IMF, mevcut sorunların çözümünde uluslararası toplumun çıkarına olacak biçimde kendi üzerine düşeni yapacak. Finansal desteğimizin, son zamanlarda Avrupa'daki düzenlemelerimize uygun biçimde kapsamlı olmasını bekliyoruz” dedi.

G-20 maliye bakanları da AB'nin Avro Bölgesi'nin istikrarını sağlayacak önlemlerinden memnuniyet duyduğunu bildirdi. Japonya Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, “G-20 küresel piyasalardaki gelişmeleri yakından izlemeye devam edecek ve küresel finansal istikrarın sürmesi için birlikte çalışmaya devam etme taahhüdüne bağlı kalacak” denildi.

Fransa Ekonomi Bakanı Christine Lagarde da Avrupa'nın, Yunanistan borç krizinin yayılmasını önlemek amacıyla acil yardım paketi üzerinde anlaşarak, avroyu savunmaya hazır olduğu yönünde piyasalara güçlü sinyal gönderdiğini söyledi.

Lagarde, Europe 1 radyosuna verdiği demeçte, “Bu, Avrupalıların kendini savunacağı ve avroyu savunmak için mücadele edeceği yönünde piyasalara verdiği son derece güçlü bir sinyal” dedi. Lagarde, acil yardım paketi mekanizmasının çalışacağından emin olduğunu da belirtti.

OBAMA-MERKEL-SARKOZY

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Avrupa'daki ekonominin durumunu görüştü.

Beyaz Saray sözcüsü Bill Burton, Obama ve Merkel'in, piyasalarda güveni sağlamada Avrupa Birliği ülkelerinin “kararlı adımlar” atmasının önemini ele aldıklarını söyledi.

Sarkozy'nin bürosundan yapılan açıklamada da, Obama ve Sarkozy'nin, “piyasalardaki durumu ve gerekli önlemleri değerlendirdiği ve piyasaları etkileyen karışıklığa güçlü yanıt için kapsamlı bir anlaşmaya ihtiyaç olduğuna işaret ettikleri” ifade edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle