GeriEkonomi IMF’nin ‘ateş gücü’ 1 trilyon dolara çıkıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF’nin ‘ateş gücü’ 1 trilyon dolara çıkıyor

IMF’nin ‘ateş gücü’ 1 trilyon dolara çıkıyor
refid:19718224 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Para Fonu (IMF), ağırlaşan Euro Bölgesi borç krizine karşı küresel ekonomiyi korumak için kredi kaynaklarını en az 500 milyar dolar daha artıracak.

Ek kaynağın yanı sıra 100 milyar dolarlık koruma tamponu da oluşturmayı planlayan IMF, kredi kaynaklarını toplamda 600 milyar dolar artırmış olacak. Fonun şu anda kullanıma uygun 385 milyar dolarlık kredi kapasitesi bulunuyor. Fonun oluşturacağı ek kaynak üye ülkelerden toplanacak. Kurumun söz konusu ek kaynakları toplaması halinde, kullanıma uygun kredi kapasitesinin 1 trilyon dolara yaklaşması bekleniyor.
Ateş gücünü artıracağız
IMF Başkanı Christine Lagarde, şunları söyledi: “Kurul olarak IMF kaynaklarının küresel ekonominin istikrarının korunmasında tam ve yapıcı bir rol oynamasına yeterli olup olmadığını değerlendirdik. İcra Direktörleri Kurulu üyeleri, bazı bölgesel sorunlar ve dünya ekonomisindeki mevcut zayıflıktan kaynaklanan sorunları yatıştırmak için Fonun yeterli ateş gücüne sahip olmasının öneminin farkında. Bu memnuniyet verici. Kurul üyeleri ateş gücünün artırılması seçeneklerini araştıracak.”
Avrupa’dan 200 milyar
Lagarde, aylardır üye ülkelerden Fona katkılarını artırmasını talep ediyor, ancak IMF’ye en fazla katkı yapan ABD, bu konuda ek çaba göstermeye niyetli olmadığını belirtiyor. Son 2 yılda IMF’nin kredi kaynaklarının 3’te birini kullanan Euro Bölgesi ülkeleri aralık ayındaki zirvede IMF’ye 150 milyar dolar kaynak aktarma konusunda karar almışlardı. Euro Bölgesi dışındaki Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden de toplanacak 50 milyar dolar ile Avrupa’nın fona katkısı 200 milyar dolara çıkacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle