GeriEkonomi IMF: Küresel ekonomi yeni çalkantılara açık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF: Küresel ekonomi yeni çalkantılara açık

IMF: Küresel ekonomi yeni çalkantılara açık
refid:13025063 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Domınıque Strauss-Kahn, en kötünün önlendiuğini ve küresel ekonominin iyileşme sürecinde olduğuna dikkat çekti ancak yeni çalkantılara açık olduğunu belirtti. Belli başlı gelişmiş ülkelerin özellikle hala kırılgan olduğuna ve desteğe dayandığına işaret eden Strauss-Kahn, finansal koşulların iyileştiğini ancak normal olmaktan uzak olduğunu kaydetti.

Bankalarda sermaye yetersizliği
Güvenin tekrar sağlanmaya başladığının işaretlerinin görüldüğünü, ancak birçok gelişmiş ekonomide bankacılık sistemlerinin sermaye yetersizliği içinde olduğunu belirten Strauss-Kahn, hanehalkı tarafında ise zayıf finansal pozisyonlar ve yüksek işsizliğin bir süre daha tüketimi azaltacağını, büyük kamu açıklarının da kırılganlığı artırdığını söyledi. Dünya genelinde uygulanan teşvik önlemleri ve bunların ne zaman sonlandırılacağı tartışmalarına da değinen Strauss-Kahn, “Eğer çok erken olursa, iyileşmeye zarar verirsiniz. Eğer çok geç olursa, yeni bir krizin tohumlarını ekmiş olursunuz” diye konuştu. Strauss-Kahn, çıkış stratejilerinde erken davranmanın, geç kalmaktan çok daha maliyetli olacağını belirtti.
Çin ve Asya’ya düşen görev
Ülkeler arasında iyileşmenin farklı olduğunu, çıkış stratejilerinin de farklı olması gerektiğine dikkat çeken Strauss-Kahn, özellikle gelişmiş ekonomilerde mali konsolidasyon planlarının öncelikli olması gerektiğini söyledi. Küresel büyüme için Çin gibi ticaret fazlası olan ülkelere görevler düştüğünü ifade eden Strauss-Kahn, Çin ve başka bazı Asya ülkelerinin para birimlerinin değerlenmesinin yanı sıra bu ülkelerin daha güçlü sosyal güvenlik sistemleri oluşturmaları, sağlık ve eğitime daha fazla harcamada bulunmalarının da bu göreve katkıda bulunacağını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle