GeriEkonomi IMF: Krizde en kötüsü bitti, şimdi rehberimiz İstanbul kararları olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF: Krizde en kötüsü bitti, şimdi rehberimiz İstanbul kararları olacak

IMF: Krizde en kötüsü bitti, şimdi rehberimiz İstanbul kararları olacak
refid:12881608 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss- Kahn, IMF toplantısında alınan “İstanbul Kararları”nın kriz sonrası üyelerinin küresel finans sisteminin biçimlenmesine yardımcı olacağını belirterek, “Çalışmalarımıza rehberlik edecek” dedi.

IMF Başkanı Strauss-Kahn, 10’uncusu düzenlenen Jacques Polak Yıllık Araştırma Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, konferans programında makro-finansal bağlantıları analiz eden yenilikçi araştırmalar bulunduğunu söyledi.

Programın kendisine İstanbul’daki IMF toplantılarını hatırlattığını vurgulayan Strauss-Kahn, İstanbul Kararları ile ilişkili önemli üç konu bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Konferanstaki çalışmalardan bazıları bilançolardaki kötüleşmelerin, son kriz sırasında açıkça gördüğümüz gibi, nasıl hemen reel ekonomide zorluklara neden olduğunu ve hükümetleri radikal ekonomi politikası önlemleri almaya zorladığını gösteriyor. Son kriz sırasında finans akışları, finansal çalkantının gelişmiş ülkelerden, yükselen piyasaların kıyılarına yayılmasına bir kanal olarak hizmet etti. IMF bu zorlukların ciddi bir şekilde farkındaydı ve krizin başlangıcından itibaren küresel politikaların eşgüdümünün desteklenmesinde kritik bir rol oynadı.”

Zorlu bir çalışma

Strauss-Kahn, IMF’in finansal krizin karşı etkilerinin hafifletilmesi ve gelecektekilerin de önlenmesine yönelik politikalar geliştirmek üzere zorlu bir çalışmanın içinde olduğunu da duyurdu. Strauss-Kahn uzun vadeli zorlukların bulunduğunu inkar edemeyeceklerini belirterek, önümüzdeki aylarda özellikle Esnek Kredi Hattı olanağı ve ihtiyacı olan ülkelere sigorta imkanı sağlanması üzerinde duracaklarını da söyledi. Strauss-Kahn, “Alternatif daha kötü olabilirdi. Önümüzde ekonomi politikalarına ilişkin ciddi zorluklar bulunuyor ve bu oldukça karmaşık sorunlar içinde en iyi ekonomik beyinlerin bize yardımcı olmasına ihtiyacımız var” dedi.

Kahn, önümüzdeki aylarda özellikle Esnek Kredi Hattı olanağının başarılı bir şekilde uygulanması ile “Son çare” için başvurulacak “Küresel borç kuruluşu” olarak ihtiyacı olan ülkelere sigorta imkanı sağlanması konularını değerlendireceklerini anlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle