GeriEkonomi IMF: Kredinin türü henüz belirlenmedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF: Kredinin türü henüz belirlenmedi

Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri, Türkiye'ye yılbaşından önce verilmesi öngörülen ek kaynak miktarını açıklamaktan özenle kaçınırken, kredinin türü konusunda da henüz tam bir netlik yok. IMF Dışilişkiler Direktörü Tom Dawson'ın verdiği bilgiye göre, ek kredi türü henüz belirlenmedi. Bu tip durumlarda Suplemental Reserve Fascility (SRF-İlave Rezerv Mekanizması) ve biraz daha pahalı olan Contingency Credit Line (CCL-Acil Kredi Hattı) tipi krediler alternatif olarak kullanılabiliyor.

Türkiye'ye sağlanacak ek kredi rakamının, IMF ile Türk hükümeti arasında, önümüzdeki günlerde başlayacak görüşmelerin ardından kesinleşmesi bekleniyor. Bu arada Türkiye'deki gelişmelerin nasıl seyredeğici de önem taşıyor. Resmen herhangi bir rakam telaffuz edilmezken, Washington'daki uzmanlar ise, 4 milyar dolar rakamı üzerinde duruyor.

Tom Dawson'dan alınan bilgilere göre, Türkiye'de yapılacak görüşmelerde IMF'yi temsil edecek yetkililer, iki heyetten oluşacak. Bu iki heyet, hafta içinde Türkiye'de hükümet yetkilileriyle görüşerek, sürekli birbiriyle koordinasyon halinde bulunacak. İki numaralı IMF heyeti, Türkiye'ye bankacılık sektöründe yapılacak reformlar konusunda yardım sağlayacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle