IMF: Kredinin jeo-politik rolle ilgisi yok

Hürriyet Haber
15.12.2001 - 17:45 | Son Güncelleme:

Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri, Türkiye`ye verilmesi planlanan 10 milyar dolarlık yeni yardım paketinin, ülkenin üstlendiği yeni jeo-politik rolle ilgisi bulunmadığını söylediler.

IMF, Türkiye`ye vermeyi kabul ettiği 19 milyar dolarlık yardımdan ayrı olarak, 10 milyar dolarlık ikinci bir yardım paketini daha devreye sokmayı planlıyor. Ancak IMF bunun için hükümetin bazı reformları gerçekleştirmesini şart koşuyor.

``Bazı çevrelerin IMF yardımını, Türkiye`nin ABD`nin Afganistan`da terore karşı yürüttüğü mücadeleye verdiği desteğin karşılığı olarak gördüklerine`` dikkat çeken ABD`nin nüfuzlu gazetelerinden New York Times`a (NYT) açıklamada bulunan IMF yetkilileri, ``kredi paketinin, Türkiye`nin üstlendiği yeni jeo-politik rolle bir ilgisi bulunmadığını`` ifade ettiler.

İŞSİZLİK BEL BÜKÜYOR

Öte yandan New York Times bugün, ``İşsizlik İstanbul`un sosyal yapısını yıpratıyor`` başlığıyla yayınladığı bir yazıda, iş bulamayan Türklerin Taksim`de kurulan çadırlarda dağıtılan ücretsiz iftar yemeğine rağbet ettiklerini yazdı.

``Geçen şubat ayında başlayan ekonomik kriz nedeniyle benzine yapılan zamlar yüzünden İstanbul`da trafiğin bile rahatladığını`` öne süren gazete, aynı gerekçeye bağladığı ``kapkaççı dehşeti yüzünden İstanbulluların güvenlik duygusunu kaybettiklerini`` yazdı.

Yaşanan ekonomik krizi, ``ABD`nin İslam dünyasındaki en güçlü müttefiki olan Türkiye`nin yaşadığı en kötü ekonomik kriz`` olarak nitelendiren NYT, ``koalisyon hükümetine olan güvenin azaldığını ve yönetici kitleler tarafından laik devlet yapısını muhafaza amacıyla yasaklanan İslami siyasi partilerin, safları giderek kabaran kentli yoksullar tarafından desteklendiğine`` de dikkat çekti. v
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı