GeriEkonomi IMF konut kredilerini sordu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF konut kredilerini sordu

IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyet, İstanbul'da özel sektör ile yaptığı temaslarının ikinci gününde TÜSİAD ve bazı banka müdürleriyle görüştü. IMF heyetinin, bankacılarla konut kredilerindeki artışı sorguladığı bildirildi.

Çırağan Sarayı’nda basına kapalı gerçekleştirilen kahvaltılı toplantıya TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kibar, TÜSİAD Üyesi Dilek Yardım ile Yavuz Caneri katıldı.

Görüşme sonrasında gazetecilere açıklama yapan Ali Kibar, toplantıda genel olarak ekonomik gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Ekonomiye ve uygulanan programa ilişkin olumlu gelişmeleri IMF heyetine aktardıklarını belirten Kibar, "2005 yılı içinde artan yabancı sermaye girişini ve özelleştirmeyle ilgili duyduğumuz memnuniyeti ifade ettik. Bu gelişmelerin ekonominin genelindeki cari açık üzerindeki olumlu etkileri doğrultusunda TÜSİAD’ın görüşlerini iletme fırsatı bulduk" dedi.

Kibar, Türkiye’nin krizden bu yana sergilemiş olduğu olumlu gidişatın gelecekte devam etmesi için ek programa sadık kalınmasının gerekliliği üzerinde durduklarını dile getirdi.

IMF, KONUT KREDİLERİNDEKİ ARTIŞI SORGULADI

TÜSİAD'ın ardından IMF heyeti Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile Denizbank Genel Müdürlüğü’nde görüştü. Görüşmenin bitiminde bir açıklama yapan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, IMF heyetinin pazarın genel durumunu incelemek ve bankacıların ekonomiyi nasıl değerlendirdiğini öğrenmek Denizbank’ı ziyaret ettiklerini söyledi. Ateş, IMF heyetinin görüşmede konut kredilerindeki artışı önemli bir konu olarak gördüklerini ve özellikle bunu sorguladıklarını söyledi

IMF heyeti Denizbank’ın ardından Yapı ve Kredi Genel Müdürlüğü’ne geldi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle