GeriEkonomi IMF kızıyor, teşvikli iller 54’e çıkıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF kızıyor, teşvikli iller 54’e çıkıyor

AKP milletvekilleri, Hükümet ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında krize neden olduğunu bildikleri halde, ‘Teşvik Yasası’nın kapsamının daha da genişletmek için kolları sıvadı. AKP’liler, parti grubunun itirazına rağmen teşvik kapsamına alınacak 13 il sayısının 18’e çıkartılması için yasa teklifi verdi.

Bu teklif devreye girip, yasalaşırsa teşvikli il sayısı 36’dan 54’e çıkacak.

AKP’DE TEŞVİK EYLEMİ:

Bir grup AKP milletvekili, yeni Teşvik Yasası’ndan yararlanacak il sayısını 13’ten 18’e çıkarmak için yasa teklifi verdi. 30’dan fazla milletvekilinin imzasıyla verilen teklif aynı kapsama, Konya, Sakarya, Balıkesir, Şanlıurfa, Afyon, Kırklareli’nin de alınmasını öngörüyor. Bu teklife, İzmir ve Samsun illerinin AKP milletvekilleri de imza atarak, destek verdi.

1500-2000 DOLAR GELİR:

Yasa teklifi, vergi ve sigorta primi teşvikleri ile enerji desteği teşvikinden yararlanma kriterini fert başına milli gelir tutarı 1500-2000 ABD Doları arasında değişen illere yükseltiyor. Buna göre, teşvikten yararlanan 36 ile 18 yeni ilin daha eklenmesini öngörüyor.

DEPREM GEÇİRMİŞ İL:

Teklife imza atan AKP Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz, ‘Hükümeti ikna etmeye çalışıyoruz. Bu bir nevi lobi faaliyeti. Sakarya deprem geçirmiş bir ilimiz. Şimdiye kadar yapılan yatırımların hepsi alt yapıyı oluşturmak içindi. Şimdi istihdam yaratacak yatırımlara ihtiyacımız var. Çabamız buna yönelik’ dedi. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ise ‘Arkadaşlar, bölgelerindeki halkın talepleri doğrultusunda hareket ediyor olabilir. Ancak bunun belli kriterleri var. Bu kriterlerin dışında da genişletme olmaz’ dedi.

İKİNCİ OPERASYON:

Teşvikle ilgili diğer bir operasyon ise Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılıyor. AKP’liler, IMF’nin itirazları doğrultusunda düzeltilmek için alt komisyona sevk edilen teşvik tasarının, daraltılması değil, daha da genişletilmesi için önergeler hazırladı. Kırıkkale, Zonguldak, Karabük ve Samsun illerinin milletvekilleri de illerinin ‘belirli şartlarla’ kapsama girmesi için komisyona önerge verdi. Bu milletvekilleri, teşvik uygulamasının bu illerin ‘organize sanayi bölgeleriyle sınırlı olmak kaydıyla’ uygulanmasını istiyor. Tasarı, Kilis, Tunceli, Kastamonu, Niğde, Kahramanmaraş, Çorum, Artvin, Kütahya, Trabzon, Rize, Elazığ, Karaman ve Nevşehir de yapılacak yatırımlarda SSK primi, vergi, enerji ve arazi tahsisi konularında kolaylık sağlanmasını amaçlıyor.

IMF’NİN TEPKİSİ:

IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, teşvikli il sayısının 36’dan 49’a çıkarılmasının bütçede kaynak sorunu yaratacağı gerekçesiyle uyarılar da bulunmuştu. Bredenkamp, ‘Hükümetin teşvik programını gözden geçireceğini umuyoruz’ derken, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise ‘Kime teşvik vereceğimize biz karar veririz. Teşvikin parası bütçede’ karşılığını vermişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle